Svenska Whippetklubben officiell utställning i Vikngåker 27/10 2013

Domare valp 4-6 hanar & 6-9 tikar: Lena Hjalmarsson
Domare valp 4-6 tikar & hanar: Nenne Runsten
Domare valp 6-9 hanar, tikar samt finaler: Aleš Novak
Deltagande valpar: 24+27
Deltagande vuxna: 46+63
Varav vet: 2+4
Foton Morgan Slätt, Whippetklubben, M Andersson, Johan Olsson

BIS BIM
BIS Twyborn Isabelle Riviére
BIM Ch Snow Hill Dakota Bad Sneakers

BH-1 Ch Snow Hill Dakota Bad Sneakers BIM
BH-2 Ch Twyborn Big Ben
BH-3 Ch Alfadisar Drauma Bjartur
BH-4 Mad About Saffron Gooseberry CERT BIM-unghund

bh
BH-klass

BT-1 Twyborn Isabelle Riviére CERT BIS & BIS-junior
BT-2 Ch Play A While Junikväll
BT-3 Allettes Royal Samba R-CERT
BT-4 Hot Isle Organza BIS-unghund

bt
BT-klass

KLASSRESULTAT

Valpklass 4-6 hanar (15 anm. 12 delt.)
1. Nahiniz Dunhill Drive HP BIM-valp
2. Klenod's Xander HP
3. Mac Bells Karat Black Streak HP
4. Nahiniz Dunbar Drive HP

Fennaur Kalle På Spången HP
Im Blueskies Private Eye HP
Blazing Keys Aros Castle
Blazing Keys Aydon Castle
Mac Bells Kilroy Was Here
Mibisan's Mr Chaleston
Miraqulix Cullini Beast
Snöbollen's Grim Fandango

Valpklass 4-6 tikar (21 anm. 20 delt.)
1. Mac Bells Kiss Of fire HP BIS-valp
2. Wolf Tone Mikaela HP
3. Klenod's Xandra HP
4. Im Blueskies The Legend Continues HP

Blazing Keys Appelby Castle HP
Blazing Keys Ashby Delazouch Castle HP
Im Blueskies Eye Of The Storm HP
Mac Bells Kick Back And Lets Run
Mibisan's Miss Jitterbugg HP
Nahiniz Darlington Drive HP
Blazing Keys Airlie Castle
Blazing Keys Aroundel Castle
Im Blueskies Eagle Eye
Im Blueskies Legend Of Baby Face
Mibisan's Miss Jenka
Mibisan's Miss Polka
Miraqulix Chimay
Miraqulix Croglin Vampire
Miraqulix Cruzcampo
Miraqulix Cusquena

baby
BIS/BIM Valp 4-6 månader

Valpklass 6-9 hanar (13 anm. 12 delt.)
1. Tappinskis Show Me The Way HP BIS-valp
2. Pompeca's Beijing Emperor HP
3. Absolute Idile Elpis Royal HP
4. Twyborn Jay Cee HP

Golden Whip H-d's Heart Of Gold HP
Golden Whip H-d's Pure Amber HP
Tappinskis Reason To Be Here HP
Golden Whip H-d's Black Opal
Golden Whip H-d's Sunny Topaz
Hurry Hawk V.d Groene Golf
Pompeca's Chengdu Panda
Pompeca's Xian Warrior

Valpklass 6-9 tikar (9 anm. 7 delt.)
1. Sobresalto Voce E'Notte HP BIM-valp
2. Twyborn Joy Of Life HP
3. Tappinskis Sunshine In My Life HP
4. Twyborn June Rose HP

Dog Power's Written In The Stars HP
Golden Whip H-d's Twinkle Diamond
Twyborn Judy Becker

valp
BIS/BIM Valp 6-9 månader

Juniorklass hanar (13 anm. 13 delt.)
1. Zelig Prince Of Peace CK R-CERT BIM-junior
2. Zelig Love O'´love CK
3. Twyborn Ice Storm CK
4. Twyborn Innocense CK

Twin Hills James Jr Exc CK
Albicans Rustan EXC
Golden Whip Move Like A Tiger EXC
Zelig Blue Mirage EXC
Chelsea Kis Kiss Bang Bang At Käll VG
Nemaz Problemaz Im Cupid VG
Valanti Märk Hur Vår Skugga VG
Golden Whip Black Tiger G
Macawe Mustang G

Juniorklass tikar (15 anm. 15 delt.)
1. Twyborn Isabelle Riviére CK BT-1 CERT BIS-junior & BIS
2. Nemaz Problemaz Cupid In My Heart CK
3. Twyborn Heritage CK
4. Play A While Madeleine Albright CK

Magic Colour Cosmo Chanel EXC CK
Springeldens Eia Popeia EXC CK
Camyrra's Silver Legacy EXC
Camyrra's Silver Lining EXC
Källornas Urd EXC
Let's Run Worth Every Step EXC
Macawe Must-Have EXC
Per-Mobile Midsummer Lady EXC
Golden Whip Black Eyed Tiger VG
Källornas Una VG
Valanti Hon Kom Över Ängarna VG

junior
BIS/BIM Junior

Bruksklass hanar (7 anm. 6 delt.)
1. V Ch Mc Tools Runway Fashion CK BIM-bruks
2. Springeldens Kanelbulle CK
3. V Ch Hot Isle Jisco VG
4. Nicodeme Lazarus VG

Flowertwig's Bark At The Moon VG
V Ch Idomic's El Royal Rolex VG

Bruksklass tikar (8 anm. 8 delt.)
1. Klenod's Vanessa CK BIS-bruks
2. V Ch Torshammarens Matilda CK
3. Mac Bells Hop Skip And Jump CK
4. Hot Isle Nizette CK

V Ch Idomic's El Jc Midget EXC
Magic Colour Lady Jazzo EXC
McTools Swedish Fashion EXC
Magic Colour Pure Gold VG

bruksklass
BIS/BIM Bruks

Unghundsklass hanar (4 anm. 3 delt.)
1. Mad About Saffron Goosberry CK BH-4 CERT BIM-unghund
2. Per-Mobile Jack In The Box
3. Inner Circles Every Sunny Day

Unghundsklass tikar (13 anm. 11 delt.)
1. Hot Isle Organza CK BT-4 BIS-unghund
2. Mibisan's Miss Sweet Charity CK
3. Allettes Herb Cara Way CK
4. Sobresalto Rosina'´n Wolf Tone CK

Let's Run The Next Step EXC CK
Let's Run Two Steps Ahead EXC CK
Burnt Sienna Enigma Lounge EXC
Tappinskis Old News EXC
Idomic's El Austin-Healey VG
Per-Mobile Just A Christmas Babe VG
Per-Mobile Lickety Split VG

ung
BIS/BIM Unghund

Öppenklass hanar (19 anm. 13 delt.)
1. V Ch Twyborn Evelyn Tibbits CK
2. Twyborn Felix Supreme CK
3. Tappinskis Love Is In The Air CK
4. Twyborn Edmund Spencer CK

Burnt Sienna Dream On EXC
Tajmahal Hipper-Dipper EXC
Vassåsens Idefix EXC
Burnt Sienna Livin' On The edge VG
Caruzo VG
Magic Colour Jazzo White Diamond VG
Per-Mobile Uffe The Urchin VG
Tappinskis Gentleman Of The Year VG
Timotej VG

Öppenklass tikar (18 anm. 18 delt.)
1. Allettes Royal samba CK BT-3 R-CERT
2. Mac Bells Hold Your Horses CK
3. Burnt Sienna Cameron Mountain CK
4. Dog Power's Merope af Plejaderna CK

Dog Power's Chardonnay EXC CK
Gazolin Revolution EXC CK
Hot Isle Nicorana EXC
Khalibadh VIntersol EXC
Klenod's VInny EXC
Per-Mobile Umbra Babe EXC
Starry's Heureka EXC
Starry's Hold Me Now EXC
Tappinskis Jajjajjaa EXC
Twyborn Carol EXC
Twyborn Eliza Lundy EXC
Twyborn Gardenia EXC
Zelig Black Angle EXC
Källornas Blanka Brorsdotter VG

Championklass hanar (10 anm. 9 delt.)
1. Ch Snow Hill Dakota Bad Sneakers CK BH-1 BIM
2. Ch Twyborn Big Ben CK BH-2
3. Ch Alfadisar Drauma Bjartur CK BH-3
4. Ch Klenod's Urax CK

Ch Burnt Sienna Pikes Peak EXC CK
Ch Fornix Justin EXC CK
Ch Play A While The Hours EXC CK
Ch Tappinskis Light Up My Day EXC CK
Ch Twin Hills Gatsby EXC CK

Championklass tikar (8 anm. 7 delt.)
1. Ch Play A While Junikväll CK BT-2
2. Ch Twyborn Chromatella CK
3. CK Twyborn Ann Cousine CK
4. Ch Tappinskis Kiss Me Twice CK

Ch Fornix Jonna CK
Ch Play A While Brideshead Rivisited CK
Ch Khalibadh Vinterstorm

Veteranklass hanar (2 anm. 2 delt.)
1. Ch Twin Hills Château Calon CK BIS-vet
2. Bokellas Ron Weasley

Veteranklass tikar (4 anm. 4 delt.)
1. Ch Adagio She's The One CK BIM-vet
2. Ch Airescot Royal Romance CK
3. Leifturs Snerpa CK
4. LC Ch Källornas Gunlög CK

veteran
BIS/BIM Veteran

avel foto johan olsson
Avelsklass (9 möjliga. 3 delt.)
1. Ch Twyborn Big Ben HP BIS-avel
2. Ch Twyborn Savannah HP
3. Ch Twyborn Grey Gardens HP

uppf
Uppfödarklass (10 möjliga. 3 delt.)
1. Knl Twyborn HP BIS-uppfödare
2. Knl Play A While HP
3. Knl Tappinskis HP

generationsklass
Generationsklass (2 anm. 2 delt.)
1. Ch Twyborn Savannah - Ch Twyborn Big Ben - Twyborn Isabelle Riviére BIS-generation
2. Ch Twyborn Big Ben - Ch Fornix Justin - Per-Mobile Jack In The Box

par
Parklass (4 anm. 4 delt.)
1. Twyborn Evelyn Tibbits - Twyborn Chineese Dragon
2. Ch Twin Hills Gatsby - Twin Hills James Jr
3. Ch Fornix Jonna - Ch Fornix Justin
4. Per-Mobile Jack In The Box - Per-Mobile Just A Christmas Babe

juniorhandling
Barn/Junior med hund (3 anm. 3 delt.) Domare: Hilda Eriksson
1. Moa Johansson
2. Gustav Mörling
3. Natanael Eriksson

domare

SW:s konton

Plusgiro 3 76 95-4

Swish 123 452 50 36

Sök hund

Sponsorer

Har din hund rätt försäkring?
sveland
Ring 076-677 49 47
 

rc

Språk / language