Svenska Whippetklubben, inofficiell utställning i Vingåker 8/11 2008

Domare: Roger Wiklund (kennel Signum)
Anm vuxna: 33 + 53 (+ 3 krypt klass)
Delt vuxna: 32 + 46 (+ 3 krypt klass)
Anm valpar: 17 + 17
Delt valpar: 16 + 16
Foton Jörgen Oinonen

bis bir
BIS JWW-08 Twyborn Avalanche
BIM Zelig Leningrad Cowboy

bh klass
BH-1 Zelig Leningrad Cowboy (ökl), BIM
BH-2 Ch Burnt Sienna Midsummer Headline
BH-3 Twyborn Smoke On The Water (ökl)
BH-4 JWW-08 Burnt Sienna Cutting Edge (jkl)
BH-R Per-Mobile Topflighter Uno (ökl)

bt klass
BT-1 JWW-08 Twyborn Avalanche (ukl) BIS
BT-2 Ch Adagio Captured Sunshine
BT-3 Twyborn Teasing Georgia (ökl)
BT-4 Ch Burnt Sienna Midsummer Breeze
BT-R Zelig Mulholland Drive (ökl)

baby
BIS-valp 4-6 mån: Adagio Piece Of Cake
BIM-valp 4-6 mån: Carmodey Gullviva

valp
BIS-valp 6-9 mån: Wolf Tone Miss Hot Island
BIM-valp 6-9 mån: Källornas Ernst

krypt
BIS-Kryptorchid Källornas Rune

junior
BIS-junior: JWW-08 Burnt Sienna Cutting Edge
BIM-junior: Hot Isle Jalessa

unghund
BIS-unghund: JWW-08 Twyborn Avalanche
BIM-unghund: Sulamits Fenimore

bruks
BIS-bruks: Balzac Orgelforum

senior
BIS-senior: Ch Airescot Sapphire Stallion
BIM-senior: Airescot Refined Ruby

BIS-veteran: Ch Twyborn Swanley Gem (bild saknas)

upp
BIS-uppfödare: kennel Twyborn

gen
BIS-generationsklass: Ch Bokellas My Heart Belongs To Daddy, Bokellas Pansy Parkinson, Bokellas Anna Karenina

barn
Barn med hund under 9 år

juniorh
Barn med hund över 9 år

RESULTAT KLASSVIS

Valpklass hanar 4-6 mån (7)
1. Adagio Piece Of Cake, HP BIS-valp 4-6 mån
2. Carmodey Gullgosse, HP
3. Carmodey Gråvide, HP
4. Zelig Kalessin, HP
R. Timotej
Khalibad Dream Maker, opl
Second-Chance, opl

Valpklass hanar 6-9 mån (9)
1. Källornas Ernst, HP BIM-valp 6-9 mån
2. Burnt Sienna Will Power, HP
3. Pompeca's Gustavus Angus Dei, HP
4. Snöbollen's Running In Circle, HP
R. Pompeca's Gustavus Introitus, HP
Gazolin Quince, opl
Idomic's El Pure Point, opl
Pompeca's Gustavus Ansgarius, opl
Swaara Itchykoo Park, opl

Kryptorchidklass
1. Källornas Rune, HP BIS-krypt
2. Catch Ups Dancing Wild
3. Sulamits Filemon

Juniorklass hanar (6)
1. JWW-08 Burnt Sienna Cutting Edge, UK BH-4, BIS-junior
2. Merci Isle Second Dawn, UK
3. Catch Ups The Boxer, UK
4. Bokellas Det Sjunde Inseglet
R. Lawtons Put On Your White Sombrero
Hot Isle Jisco, opl

Unghundsklass hanar (6)
1. Sulamits Fenimore, UK BIM-unghund
2. Nicodeme Lazarus, UK
3. Per-Mobile Uffe The Urchin, UK
4. Twyborn Ambrose Congreve, HP
R. Caruzo
Klenod's Tornado, opl

Bruks/jaktklass hanar (2)
1. Wikellis Special Free Soul, HP
2. Bokellas Fritz Thaulow

Öppen klass hanar (10)
1. Zelig Leningrad Cowboy, UK BH-1 BIM
2. Twyborn Smoke On The Water, UK BH-3
3. Per-Mobile Topflighter Uno, UK BH-R
4. LCCh Bokellas Ron Weasley
R. Åbrinkens Briam Apó Azzar
Emagusta Legolas, opl
Khalibadh Snöboll, opl
Macawe Wrnher, opl
Starry's Emperor, opl
Wikellis Precious Kid, opl
Championklass hanar (3)
1. Ch Burnt Sienna Midsummer Headline, UK BH-2
2. Ch Adagio Greatest Love Of All, UK
3. Ch Twyborn Orlando, UK

Seniorklass hanar (3)
1. Ch Airescot Sapphire Stallion, UK BIS-senior
2. Fornix Härbert, HP
3. Ch Samanthas Stanley Cash, HP

Veteranklass hanar (1)
1. LCCh Pompeca's Runningfire In Kinderdijk

Valpklass tikar 4-6 mån (10)
1. Carmodey Gullviva, HP BIM-valp 4-6 mån
2. Coastwinds Rider Natalie Maines, HP
3. Zelig Irian, HP
4. Magic Colour Fantasy Gold, HP
R. Magic Colour Pure Gold, HP
Carmodey Gulmåra, opl
Coastwinds Rider Shania Twain, opl
Hi-It's-Enough, opl
Hot Isle Kisses For Me, opl
Sixth-Sence, opl

Valpklass tikar 6-9 mån (6)
1. Wolf Tone Miss Hot Island, HP B6-9 mån
2. Källornas Edit, HP
3. Gazolin Quinoa, HP
4. Källornas Elda, HP
R. Burnt Sienna Under Pressure, HP
Burnt Sienna Kept The Faith, HP
(är lite osäker på placeringarna 5 och 6)

Juniorklass tikar (8)
1. Hot Isle Jalessa, UK BIM-junior
2. Lawtons Lay All Your Love On Me, UK
3. Hot Isle Jaffarin, UK
4. Per-Mobile Xantippa, UK
R. Catch Ups Sail On Silver Girl, HP
Belara Sleeping Sun, opl
Play A While Marimekko, opl
Wikellis Flaming Star, opl

Unghundsklass tikar (4)
1. Twyborn Avalanche, UK BT-1 BIS, BIS-unghund
2. Bokellas Jenny Nyström, UK
3. Carmodey Catherine
4. Pompeca's Love My Culture

Bruks/jaktklass tikar (7)
1. Balzac Orgelforum, UK BIS-bruks
2. Hot Isle Extreme Empress, UK
3. Pompeca's Heavenly Honey Sapphire, UK
4. Belara Play Blondie
R. Pompeca's Summer Time Love
Lawtons Whos That Girl, opl
Wikellis Foxy Lady, opl

Öppen klass (14)
1. Twyborn Teasing Georgia, UK BT-3
2. Zelig Mulholland Drive, UK BT-R
3. Quidditch Enjoy The Game, UK
4. Twyborn Lazy, UK
R. Bokellas Anna Karenina, UK
Bokellas Pansy Parkinson, opl UK
Balzac The Wish, opl
Bokellas Ocean's Twelve, opl
Gazolin O'riley, opl
Gazolin Pommel, opl
Gomorronsols Hopp I Pandoras Ask, opl
Lawtons Sweet Dreams, opl
Play A While Solstaden, opl
The Rattigan's Caprice, opl

Championklass tikar (5)
1. Ch Adagio Captured Sunshine, UK BT-2
2. Ch Burnt Sienna Midsummer Breeze, UK BT-4
3. Ch Bokellas Eevee, UK
4. Ch Carmodey Tabby, UK
R. Ch Play A While Late Red Autumnhop Ale, UK

Seniorklass tikar (3 anm - 2 delt)
1. Airescot Refined Ruby, UK BIM-senior
2. Pompeca's Herrgårds Frun, HP

Veteranklass tikar ( 7 anm - 6 delt)
1. Ch Twyborn Swanley Gem, UK BIS-veteran
2. Ch Bokellas My Heart Belongs To Daddy, HP
3. LCCh Pompeca's Firelove In Ameide, HP
4. Fornix Gull-Lott, HP
R. Gårdsjöns Juliana, HP
CH LCCh Norrtjärns Honeyeater, opl

Avelsklass (3 anm - 0 delt)

Uppfödarklass (7 anm - 1 delt)
Kennel Twyborn, HP BIS-uppfödare

Generationsklass
Ch Bokellas My Heart Belongs To Daddy, Bokellas Pansy Parkinson, Bokellas Anna Karenina

SW:s konton

Plusgiro 3 76 95-4

Swish 123 452 50 36

Sök hund

Sponsorer

Har din hund rätt försäkring?
sveland
Ring 076-677 49 47
 

olivers sort

Språk / language