Whippetuppfödare som är medlemmar i Svenska Whippetklubben

Köp valp endast av uppfödare som är medlemmar i Svenska Whippetklubben.

Listan består av tre delar. 
1) Aktiva uppfödare
2) Uppfödare som inte har haft någon whippetkull under de senaste fem åren star
3) Kennelnamn som ännu inte har haft någon whippetkull plus

För att komma på uppfödarlistan på hemsidan och i Whippetbladet, skicka ett mail till webmaster[at]whippetklubben.se och redaktion[at]whippetbladet.se med följande information: Kennelnamn, namn, komplett adress, telefonnummer, e-post, hemsidesadress, medlemsnummer i SW. Ange vilken av ovanstående kategorier du tillhör.


 

Aaniston
Mia Winroth
Flottargatan 20
904 21 Umeå
Tel 073-073 92 90
Tel 070-300 34 22
mia@aaniston.se

Adagio
Stefan Råghammar
Lilla skattåsa 403
465 94 Nossebro
Tel 0512-523 30
Tel 073-091 52 04
adagio@whippet.se

Age Quod Agis
Susanne Häggbom
Västerås 151
916 93 Bjurholm
Tel 070-131 09 60
inikroken@hotmail.com

Air-Exhibit
Josefine Lampinen
Svartbyleden 14
961 40 Boden
Tel 0921-502 25
Tel 073-062 62 48
air.exhibit.whippar@gmail.com

Albicans
Åke Cronander
Stockholmsvägen 26
611 74 Tystberga
Tel 073-845 01 50
ake.cronander@outlook.com

Allette's
Allette Bos
Båthusbacken 21
792 92 Mora
Tel 070-675 17 04
allette@telia.com

Allette's
Elisabeth M. Flygar
Angarns-Haga 31
186 31 Vallentuna
Tel 08-27 16 54
Tel 070-494 71 49
francinies@telia.com

Allette's
Marie Gellerstam
Lokevägen 20
132 35 Saltsjö-Boo
Tel 070-410 59 38
marie@gellerstam.se

Bellsweets
Lena Svebeck
Stefan Johansson
Opphem
575 91 Eksjö
Tel 0380-810 04
Tel 070-149 13 49
svebecks.djurvard@gmail.com

Bellzelius
Per Afzelius & Morgan Slätt
Snövitsgården 2
261 47 Landskrona
Tel Per 070-722 53 67
Tel Morgan 073-091 92 00
per.afzelius@gmail.com
morgan.slaett@gmail.com

Blazing Keys
Madeleine Eriksson
Eneroths Väg 12B
643 30 Vingåker
Tel 070-241 51 95
madde1967@telia.com

Bling’z
Anneli Thunberg
Icktjärnsvägen 210
872 92 Kramfors
Tel 076-805 15 93
blingz@live.se

Botaniskans
Helena Persson & Göran Nilsson
Roma Larsarve 209
622 54 Romakloster
Tel 072-736 07 27
perssonhelena89@gmail.com

Bromstick
Jeanette & Therese Bevenros
Brokvarn Lönnebro 1, 512 93 Svenljunga
Tel 0325-62 51 15
Tel 070-280 65 82
E-post: info@bromstick.se

Burningstep's
Emilie Stein
Kvarnamåla Flustervägen 3
36250 Väckelsång
Tel 070-275 50 81
emiliestein@hotmail.com

Burnt Sienna
Lisa Winder
Herminge 313
705 94 Örebro
Tel 076-634 55 50
winder.lw@gmail.com

Calling You
Åsa Heldemar
Yxstabacken 602 G
705 91 Örebro
Tel 070-565 10 10
asa.heldemar@gmail.com

Camyrra’s
Pernilla Åhs
Badhusgatan 18C
534 32 Vara
Tel 070-482 82 21
camyrra@yahoo.se

Caramount
Lena Robertsson
Fugelsta 287
834 98 Brunflo
Tel 070-379 58 10
whippetladies@gmail.com

Carry On
Ewa Westerlund
Västerå 38
92267 Tavelsjö
Tel 072-183 50 99
ewa_westerlund@hotmail.com

Casadis
Helle Westman
Marivägen 5
782 75 Malungsfors
Tel 070-384 11 27
hellewestman@hotmail.com

Chase Me
Helena Hallman
Hjältaryd Västerås 1
570 13 Myresjö
Tel 073-535 40 13
helena@chaseme.se

Chi-lott's
Charlotte Eriksson
Kragom 191, 87010, Älandsbro
Tel 070-380 53 27
lotteericsson@hotmail.com

Cocoliso
Ann Lönn
Åsbackavägen 55
266 98 Hjärnarp
Tel 070-266 91 73
ann.lonn@telia.com

Crazy Owl's
Katarina Uggla
Malmagatan 19A
642 61 Malmköping
Tel 073-876 69 69
crazyowlswhippet@gmail.com
Daisy May's
Linda Åsenstjerna
Stora Åsen 110
46393 Västerlanda
Tel 070-230 51 84
l.simonsson@hotmail.com

Delaklin's
Marianne Ekvall
Centralvägen 17 D
435 30 Mölnlycke
Tel 031-338 12 45
Tel 070-422 11 62
marianne.ekvall@harryda.se

Dixietown
Jenny Hamberg
Torne, Sundvägen 14
355 97 Växjö
Tel 070-574 15 13
jenny@dixietown.se

Dog Power's
Anna-Carin Rydstedt
Turistvägen 188
792 97 Mora
Tel 0250-121 21
Tel 073-802 22 99
a.kax@live.se

Domeldini
Lotta Gry
Ulvsbergsvägen 23
146 54 Tullinge
Tel 072-516 69 13
lottagry@hotmail.se

Dreamdesigner
Gunilla Ferneklint
Hasselgatan 25
194 37 Upplands Väsby
Tel 070-236 36 21
nillaklint@hotmail.com
Ekkällans
Camilla Larsson
Landeryd nedre Norrgården
585 93 Linköping
070-237 72 89
ekkallans.kennel@telia.com
Emoticon
Jessica Bolander
Axamo Skogsväg 28B
555 94 Jönköping
Tel 079-336 07 01
info@emoticon.se

Fennaur
Christer Wik
Ringvägen 90, 118 60 Stockholm
Ridö Gård 1603, 150 23 Enhörna
Tel 08-550 420 38
Tel 073-219 17 65
fennaur@tele2.se

Flängans
Mona Lindberg
Flängan 118
73891 Norberg
Tel 073-022 95 13
608lindberg@telia.com

Ghostrider's
Caroline & Thomas Ericson
Granstalida Norregård
330 17 Rydaholm
Tel 070-312 14 13
Tel 070-519 08 66

Gold Dust
Ann-Louise Netzler
Hjortstigen 3
432 66 Veddinge
Tel 0340-380 33
Tel 073-346 12 05
tzc70@hotmail.com

Golden Whip
Joakim & Malin Fransson
Skjutsarvägen 7
642 91 Flen
Tel 073-054 22 10
Tel 070-953 49 68
mayafransson@hotmail.com

Hjortronblommas
Anna-Lisa Pekkari
Andersvägen 1
931 54 Skellefteå
Tel 0910-526 33
pekkari.anna-lisa@telia.com

Hjortronblommas
Svanhild Ingvarsson
Granströmsvägen 4
932 37 Ursviken
Tel 0910-514 79
matsi2@tele2.se

Hopway
Elin Frej
Humblevägen 14
340 37 Torpsbruk
Tel 076-107 67 35

Hot Isle
Annika Jansson
Torp 333
732 97 Arboga
Tel 0589-500 84
hotisle17@gmail.com

Idomic's
Christina Sjöberg Lagerström
Järpåsen Ekelid 4
549 93 Moholm
Tel 0506-541 21
Tel 076-314 29 99
idomics@gmail.com

Inner Circles
Lena Blomander
Tegnérgatan 26
576 31 Sävsjö
Tel 070-730 46 60
hund71@outlook.com

Jalessas
Helena & Anders Lundgren
Rödluvans väg 10
386 96 Färjestaden
Tel 070-211 42 18
helena@jalessas.se

Jossan's
Josefine Aspelöf
Hägared 2
43276 Tvååker
Tel 070-349 63 76
josseaspelof@hotmail.com

Just Like Magic
Anneli Björkman
Ekebacken 27
441 93 Alingsås
Tel 0322-163 43
Tel 073-821 31 74
E-post annelimaria1960@gmail.com

Källornas
Marie Lindqvist 
Höglunda Skogsberg 343
655 94 Karlstad
Tel 070-424 67 69 
kallornas@gmail.com

Komoseoss
Anette & Bosse Larsson
Solliden 13
912 92 i Vilhelmina
Tel 073-023 05 32
anette.larsson@vilhelmina.ac

Lawtons
Stefan Hagstedt
Fromtorpsvägen 32
147 92 Grödinge
Tel 08-512 914 00
Tel 070-456 74 00
lawtonsdeerhound@hotmail.com

Mac Bells
Anita Andersson
Idunvägen 82
618 30 Kolmården 
Tel 070-639 29 28
knlmacbells@gmail.com

Mac Bells
Helene Mörling
Prästgatan 8 B
614 30 Söderköping 
Tel 070-946 53 56
macbells@gmail.com

Macawe
Malin Westlie
Ensittarvägen 16
175 50 Järfälla
Tel 070-797 96 00
malin@macawe.com

Magic Colour
Jeannette Lindblad
Peter Vecht
Västra Kallforsvägen 37
153 95 Järna
Tel 073-051 27 71
magiccolour@telia.com

Mavisias
Charlotte Hökfelt
Täng Jon Svensgården 4
467 94 Grästorp
Tel 076-165 77 14
lottitotta@hotmail.com

Maxfield
Madelene Ryberg
Långholmsvägen 5
475 18 Rörö
Tel 031-96 44 51
Tel 070-413 99 80
maxfield@telia.com

Me&MyDogs
Anette Simonsson
Gösvägen 97
663 40 Hammarö
Tel 073-390 87 03
anettesimonsson@hotmail.com

Medali
Anna Lindberg
Mellanå 5
916 92 Bjurholm
Tel 070-354 02 05
medali@live.se
Megalicious
Fridah Stark
Vasselhyttan 713
71197 Storå
Tel 072-887 80 97
fridah.stark@hotmail.com

Meheroes
Victoria Wrangell 
Väsavägen 5
764 93 Väddö
Tel 073-525 60 79
whipplife@hotmail,se

Memoars
Mayvor Lindfors
Islingbyvägen 5
733 60 Västerfärnebo
Tel 070-262 98 98
ops@telia.com

MhaLhi's
Malin Dahlberg & Nina Linnatie
Södervik 407
905 94 Umeå
Tel 072-540 25 73
Tel 070-327 07 05
kennelmhalhis@hotmail.com

Miraqulix
Lise-Lotte Josefsson
Örnebäcksvägen 5
380 53 Fliseryd
Tel 073-376 91 67
kennel.miraqulix@gmail.com

Möllehöjdens
Viktoria Bernfort
Ausås Mölleväg 134
26292 Ängelholm
Tel 073-243 19 40
Vicki.Bernfort@gmail.com

Moneylake
Denise Johansson
Stärkesmark 146
911 91 Vännäs
Tel: 076-777 27 83
densiejohansson70@hotmail.com

Nahiniz
Marie Andersson
Mosserud 7, Mariero
669 91 Deje
Tel 0552- 201 09
Tel 070-279 58 76
marie.nahiniz@gmail.com

Nemaz Problemaz
Maria Gustafsson
Hedpervägen 2
796 90 Älvdalen
Tel 073-823 53 24
nemazproblemaz@live.se

Obelix
Kerstin Wahlbärj
Råbystigen 20
197 31 Bro
Tel 073-916 11 69
qiiwie@hotmail.com
Ormdals
Annalena Adolfsson
Ormdal 2
611 95 Nyköping
Tel 0155-521 38
annalenagustavsson66@gmail.com

Play A While
Henrik Härling
Jung Gatan 4
535 92 Kvänum
Tel 0512-925 15
Tel 070-363 37 12
junggatan@mail.com

Play A While
Mona Lindström
Pintorpsvägen 23
792 51 Mora
Tel 0250-354 43
Tel 070- 352 04 44 
whippetmona@gmail.com

Pompeca's
Marie Eriksson
Mörtvägen 17
745 92 Enköping
Tel 0171-44 96 97
Tel 070-584 58 77
pompecas@gmail.com

Quidditch
Petronella Lönnborg
Kantarellvägen 7
725 91 Västerås
Tel 076-323 50 76
nella_thunblom@hotmail.com
RaceHeart's
Mike Berglund
Fogdegatan 6
361 32 Emmaboda
Tel 073-318 00 61

Redcliffe's
Malin Ahlgren Enghardt
Brinkbacken Dammkärr
643 94 Vingåker
Tel: 076-073 31 53
kennel.redcliffes@hotmail.com

Redlook
Marianne Andersson
Dannevangsvägen 18
263 58 Strandbaden
Tel 042-501 93
Tel 072-329 88 08
marianne.a2019@outlook.com

Redlook
Åsa Lindén
Björkögatan 12
257 31 Rydebäck
Tel 070-999 92 27
asalinden@gmail.com

Rhetsgis
Gisela Balz
Jakthornsgatan 16
65632 Karlstad
Tel 076-102 03 37
gisela.balz@gmail.com

Ronevikens
Inger Grönberg
Linde Hässelby 135
62357 Hemse
Tel 070-261 73 45
inger@ronevikens.com

Shahnadir
Inger Andersson
Furuögrund 423
930 47 Byske
Tel 0912-401 45
inger.hakan@gmail.com

Signum
Magnus Hagstedt
Sveavägen 49
113 59 Stockholm
Tel 070-628 77 18
magnus.hagstedt@signumwhippet.com

Skarnbro’s
Lena Gustafsson
Norrboda 140
760 31 Edsbro
Tel 0175-912 56
lenaedsbro@spray.se

Skräddaregårdens
Anita Vidlund
Vitklövern 15 A
423 33 Torslanda
Tel 070-398 22 81
anita.vidlund@hotmail.se

Snöbollen's
Magdalena Ström Eriksson
Torrabergsvägen 91
828 34 Edsbyn
Tel 070-304 53 76
snobollens@live.se

Springeldens
Elisabeth "Kicki" Gustafson
Masugnsvägen 8
342 65 Torpsbruk
Tel 072-705 68 17
kicki.gu@gmail.com

Starry's
Martina Holmgren
Malmvägen 2
711 78 Guldsmedshyttan
Tel 0581-418 66
Tel 0730-46 88 96
martina-holmgren@starrys.se

Sunwhipps
Sofia Bruce Harkell
Vaktgatan 28A, 262 31 Ängelholm
Tel 072-30 30 455
E-post sofiabruse@hotmail.com

Tajmahal
Annika Jerberg
Poppelvägen 25
432 32 Varberg
Tel 0340-61 10 98
Tel 070-624 79 66
tajmahal@allt2.se

Tassimore
Jenny Helming
Mellanvägen 3
275 62 Blentarp
Tel 073-048 40 65
jenny.helming@gmail.com

Torshammarens
Maria Nilhammer
Hede-Sandåker 15
455 96 Hedekas
Tel 070-759 69 11
maria.nilhammer@telia.com

Torshammarens
Yvonne Brandt
Bön 600
464 63 Brålanda
Tel 070-312 11 47
yvonne.brandt@torshammarens.se

Tre Hjärtan
Anneli Schröder
Långvinkelsgatan 21
265 71 Kvidinge
Tel 070-975 75 05
annelialva@gmail.com
Tre Hjärtan
Ingalill Axelsson
Skedala Hjärtebo 194
305 93 Halmstad
Tel 035-444 40
kennelaxrace@gmail.com
Triporas
Cissi Olin
Västra Sveagatan 64
361 31 Emmaboda
Tel 070-231 24 06
kennel@triporas.se

Twin Hills
Pekka Nykopp
Danarövägen 14
182 56 Danderyd
Tel 08-755 03 65
Tel 070-985 03 65
info@twinhills.nu

Twyborn
Michael Vikström
Bällefors Sörgården 30
549 93 Moholm
Tel 073-980 75 36
michael@twyborn.se

Twyborn
Jörgen Oinonen
Majvägen 7
691 36 Karlskoga
Tel 070-315 33 13
jorgen@oinonen.se

Undimoon
Erja & Thomas Warell
Etelhem Hageby 839
623 74 Stånga
Tel 0498-49 49 16
Tel 070-510 93 27
Tel 070-286 41 44
undimoon@hotmail.com

Whippmix
Catarina Tengroth
Skredsviks Gunneröd 245
451 95 Uddevalla
Tel 070-799 73 15
catarinatengroth@gmail.com

Whoonehults
Emmie Brendén
Vemmenhult Skattegården 3
504 96 Bredared
Tel 073-509 62 94
info@whoonehults.se
Wilmio's
Eva Hellstrand
Gamla Landsvägen 8
785 63 Sifferbmioo
Tel 070-241 11 93
eva@wilmios.se

Wolf Tone
Elisabet Janzon
Leif Janzon
Törnrosavägen 10-12
131 47 Nacka
Tel 08-716 57 76
wolftone@telia.com

Za'potocky's
Yvonne Wallin
Lyckasvägen 12
820 41 Färila
Tel 076-118 44 25
mamzen45@gmail.com

Zelig
Kicki Sandell
Vallby Hornö 10
745 98 Enköping
Tel 0171-813 93
Tel 076-174 80 08
zelig@swipnet.se

Zelig
Lisa Andersson
Holmsmalma 11
731 94 Köping
Tel 0221-811 47 
Tel 070-333 62 76
lisa_andersson62@hotmail.se

star Amaklinja's
Sofia Sandström
Rotegatan 1
930 47 Byske
Tel 0912-106 13
sosam@telia.com

star Belara
Elisabeth Alström
Årnäs Torsmadsvägen 24
542 75 Mariestad
Tel 0501-451 27
Tel 070-333 11 71
belara@spray.se

star Bokellas
Helene Fridh
Tel 070-511 53 34
bokella1@gmail.com

star Bokellas
Siv Ögren
Tenvik 401
672 91 Årjäng
Tel 0573-77 00 98
bokella1@gmail.com

star Catch Ups
Birgitta & Hilda Eriksson
Stenta Romstugan 3
641 93 Katrineholm
Tel 0150-150 40
Tel 070-754 49 79
birgitta.e.eriksson@telia.com
hilda.eriksson@telia.com

star Cerastes
Erik Norgren
Ringvägen 90
118 60 Stockholm
Tel 070-521 55 18
erik@cerastes.se

star Flodaskogens
Jan & Eva Helgesson
Nygård Åkersätterstugan
641 96 Katrineholm
Tel 0150-241 69
flodaskogen@telia.com

star Fornix
Anna-Karin Widén
Duvslaget 1
641 35 Katrineholm
Tel 0150-596 98
Tel 070-439 33 83
015059698@telia.com

star Freeline
Kerstin Rönne
Tallvägen 9 B
635 06 Eskilstuna
Tel 016-915 93
freeline@telia.com

star Hound's
Marie & Lydia Gadolin
Trolleholm 1762
268 90 Svalöv
Tel 0413-722 30
hounds@bwm.se

star Khalibadh
Annette Stone
Kyrkbyvägen 5
370 12 Hallabro
Tel 070-786 59 77
annette.stone47@gmail.com

star Let's Run
Renata Petronio & Mats Carlsson
Tjällmo 1
614 96 Östra Ryd
Tel 070-760 88 53
renata.petronio@outlook.com

star Mad About Saffron
Lina Nowak
Buskerödsvägen 82
263 91 Höganäs
Tel 070-601 90 29
nowak76@hotmail.se

star McTools
Monica Edvinsson
Tussilagovägen 6
464 50 Dals-Rostock
Tel 0521-313 58
Tel 070-964 22 09
mctools@icloud.com

star Nota's Crew
Michaela Olsson
Lane Fagerhult 420
451 93 Uddevalla
Tel 073-628 21 61
micholsson@hotmail.com

star Samines
Sofia & Daniel Annetorp
Västerås 57
922 93 Vindeln
Tel 070-252 20 79
annetorp.sofia@gmail.com

star Schaudt's
Anneli Schaudt
Storgatan 71
665 30 Kil
Tel 070-576 28 27
anneli.schaudt@telia.com

star Sweetmollies
Lenah Skärstrand
Hästängegatan 52
462 41 Vänersborg
Tel 0521-144 59
lenah.skarstrand@telia.com

star Valanti
Malin Haemkin
Saltviksvägen 8A
786 33 Vansbro
Tel 073-824 16 59
majs93@hotmail.com

star Valanti
Sara Munters
Tallvägen 3B
786 33 Vansbro
Tel 070-222 15 86
majs93@hotmail.com

plus Chasing Leaves
Pernilla Löf
Bränna 37
955 96 Vitå
Tel 076-118 57 37
kennelchasingleaves@hotmail.com
plus DynamiteBoom
Camilla & Ulf Persson
Astrid Lindgrens väg 2A
224 66 Lund
Tel 070-922 55 54
camilla@dynamiteboom.se

plus Ezhar
Anna & Mathias Wahlgren
Stenviksvägen 3
61336 Oxelösund
Tel 070-726 55 50
Tel 076-808 38 70 
anna@ezhar.com

plus House Of Cards
Camilla Johansson
Bössebacken 2192
289 50 Hanaskog
Tel 073-053 63 95
kennelhouseofcards@gmail.com
plus Kallkara's
Josefin Kullberg
Flahall 201
43898 Hindås
Tel 076-162 09 54
kallkaras@gmail.com
plus Mavibos
Patric Ragnarson
Bergsgatan 35 D
832 41 Frösön
Tel 070-994 25 84
patric.ragnarson@bredband.net

plus Saxarfjärdens
Kerstin Lindskog
Myggdalsvägen 100 6tr
135 43 Tyresö
Tel 08-712 12 01
Tel 073-057 84 53
kl.lindskog@telia.com

plus  Snö-Liljan's
Erica Lundahl
Magdbyn 516
841 96 Erikslund
ericalundahl@hotmail.com
plus Vitlyckanskullen
Helena & Tony Johannesson
Täljstensgatan 1
523 38 Ulricehamn
Tel 070-594 00 44
vitlyckanskennel@hotmail.com
plus Whip It's
Mona Holmström
Rödvägen 103
475 41 Hönö
Tel 070-896 76 62
mona@holmstrom.ws

SW:s konton

Plusgiro 3 76 95-4

Swish 123 452 50 36

Sponsor

rc

Språk / language