Whippetuppfödare som är medlemmar i Svenska Whippetklubben

Köp valp endast av uppfödare som är medlemmar i Svenska Whippetklubben.

Listan består av tre delar. 
1) Aktiva uppfödare
2) Uppfödare som inte har haft någon whippetkull under de senaste fem åren star
3) Kennelnamn som ännu inte har haft någon whippetkull plus

För att komma på uppfödarlistan på hemsidan och i Whippetbladet, skicka ett mail till webmaster[at]whippetklubben.se och redaktion[at]whippetbladet.se med följande information: Kennelnamn, namn, komplett adress, telefonnummer, e-post, hemsidesadress, medlemsnummer i SW. Ange vilken av ovanstående kategorier du tillhör.


 

Aaniston
Mia Winroth
Flottargatan 20
904 21 Umeå
073-0739290
070-3003422
mia@aaniston.se

Adagio
Stefan Råghammar
Lilla skattåsa 403
465 94 Nossebro
0512-523 30
0730-91 52 04
adagio@whippet.se

Air-Exhibit
Josefine Lampinen
Svartbyleden 14
961 40 Boden
0921-50225
0730-626248
air-exhibit_whippar@hotmail.com

Albicans
Åke Cronander
Stockholmsvägen 26
611 74 Tystberga
Tel 073-84 50 150
ake.cronander@outlook.com

Allette's
Allette Boos
Båthusbacken 21
792 92 Mora
Tel 0706-751704
allette@telia.com

Allette's
Elisabeth M. Flygar
Angarns-Haga 31
186 31 Vallentuna
Tel 08-271654, 070-49 47 149
francinies@telia.com

Allette's
Marie Gellerstam
Lokevägen 20
132 35 Saltsjöbo 
Tel 070-410 59 38
marie@gellerstam.se

Belara
Elisabeth Alström
Årnäs Torsmadsvägen 24
542 75 Mariestad
Tel 0501-451 27
Tel 070-333-11-71
belara@spray.se

Bellsweets
Lena Svebeck
Stefan Johansson
Opphem
575 91 Eksjö
Tel 0380-81004
Tel 0701-491349
svebecks.djurvard@gmail.com

Bellzelius
Per Afzelius & Morgan Slätt
Snövitsgården 2
261 47 Landskrona
Tel Per 070-722 53 67
Tel Morgan 073-091 92 00
per.afzelius@gmail.com
morgan.slaett@gmail.com

Blazing Keys
Madeleine Eriksson
Eneroths Väg 12B
643 30 Vingåker
Tel 0151-511377
Tel 070-241 51 95
madde1967@telia.com

Bling’z
Anneli Thunberg
Icktjärnsvägen 210
872 92 Kramfors
Tel 076-8051593
blingz@live.se

Burnt Sienna
Lisa Winder
Herminge 313
705 94 Örebro
Tel 0766-345 550
winder.lw@gmail.com

Calling You
Åsa Heldemar
Yxstabacken 602 G
705 91 Örebro
Tel 070-5651010
asa.heldemar@gmail.com

Camyrra’s
Pernilla Åhs
Badhusgatan 18C
534 32 Vara
Tel 0704-828221
camyrra@yahoo.se

Caramount
Lena Robertsson
Lungre 105
831 91 Östersund
Tel 070-3795810
whippetladies@gmail.com

Carry On
Ewa Westerlund
Västerå 38
92267 Tavelsjö
072-183 50 99
ewa_westerlund@hotmail.com

Casadis
Helle Westman
Marivägen 5
782 75 Malungsfors
0703841127
hellewestman@hotmail.com

Chase Me
Helena Hallman
Hjältaryd Västerås 1
570 13 Myresjö
Tel 073-5354013
helena@chaseme.se

Chi-lott's
Charlotte Eriksson
Kragom 191, 87010, Älandsbro
Tel 070-3805327
lotteericsson@hotmail.com

Cocoliso
Ann Lönn
Åsbackavägen 55
266 98 Hjärnarp
Tel 070-2669173
Tel 0431-454838
ann.lonn@telia.com

Crazy Owl's
Katarina Uggla
Malmagatan 19A
642 61 Malmköping
Tel 073-8766969
crazyowlswhippet@gmail.com
Daisy May's
Linda Åsenstjerna
Stora Åsen 110
46393 Västerlanda
Tel 0702-30 51 84
l.simonsson@hotmail.com

Delaklin's
Marianne Ekvall
Centralvägen 17 D
435 30 Mölnlycke
Tel 031-338 12 45
Tel 0704-221162
marianne.ekvall@harryda.se

Dixietown
Jenny Hamberg
Torne, Sundvägen 14
355 97 Växjö
Tel 0705-741513
jenny@dixietown.se

Dog Power's
Anna-Carin Rydstedt
Turistvägen 188
792 97 Mora
Tel 0250-121 21
Tel 073-802 22 99
a.kax@live.se

Domeldini
Lotta Gry
Ulvsbergsvägen 23
146 54 Tullinge
Tel 072-516 69 13
lottagry@hotmail.se

Ekkällans
Camilla Larsson
Landeryd nedre Norrgården
585 93 Linköping
070-2377289
ekkallans.kennel@telia.com

Fennaur
Christer Wik
Ringvägen 90, 118 60 Stockholm
Ridö Gård 1603, 150 23 Enhörna
Tel 08-550 420 38
Tel 0732-191765
fennaur@tele2.se

Flängans
Mona Lindberg
Flängan 118
73891 Norberg
073-022 95 13
608lindberg@telia.com

Ghostrider's
Caroline & Thomas Ericson
Granstalida Norregård
330 17 Rydaholm
Tel 070-3121413
Tel 070-5190866

Gold Dust
Ann-Louise Netzler
Hjortstigen 3
432 66 Veddinge
Tel 0340-38033
Tel 0733-461205
tzc70@hotmail.com

Golden Whip
Joakim & Malin Fransson
Skjutsarvägen 7
642 91 Flen
Tel 0730-542210
Tel 0709-534968
mayafransson@hotmail.com

Hjortronblommas
Anna-Lisa Pekkari
Andersvägen 1
931 54 Skellefteå
Tel 0910-526 33
pekkari.anna-lisa@telia.com

Hjortronblommas
Svanhild Ingvarsson
Granströmsvägen 4
932 37 Ursviken
Tel 0910-514 79
matsi2@tele2.se

Hopway
Elin Frej
Humblevägen 14
340 37 Torpsbruk
Tel 076-1076735

Hot Isle
Annika Jansson
Torp 333
732 97 Arboga
Tel 0589-500 84
hotisle@swipnet.se

Hot Isle
AnnMari Strömquist
Bronäs
641 91 Katrineholm
Tel 0150-34 30 27
familjen.stromquist@tele2.se

Idomic's
Christina Sjöberg Lagerström
Järpåsen Ekelid 4
549 93 Moholm
Tel 0506-541 21
Tel 0763-14 29 99
idomics@gmail.com

Inner Circles
Lena Blomander
Tegnérgatan 26
576 31 Sävsjö
Tel 0707-304660
hundar71@hotmail.com

Jalessas
Helena & Anders Lundgren
Rödluvans väg 10
386 96 Färjestaden
Tel 0485-38886
Tel 070-2114218
svanholmlundgren@gmail.com

Just Like Magic
Anneli Björkman
Ekebacken 27
441 93 Alingsås
Tel 0322-16343
Tel 0738-213174
E-post annelimaria1960@gmail.com

Källornas
Marie Lindqvist 
Höglunda Skogsberg 343
655 94 Karlstad
Tel 070-424 67 69 
kallornas@gmail.com

Khalibadh
Annette Stone
Kyrkbyvägen 5
370 12 Hallabro
Tel 070-7865977
annette.stone47@gmail.com

Komoseoss
Anette & Bosse Larsson
Solliden 13
912 92 i Vilhelmina
Tel 073-023 053 2
anette.larsson@vilhelmina.ac

Lawtons
Stefan Hagstedt
Fromtorpsvägen 32
147 92 Grödinge
Tel 08-51291400
Tel 070-4567400
lawtonsdeerhound@hotmail.com

Mac Bells
Anita Andersson
Idunvägen 82
618 30 Kolmården 
Tel 070-6392928
knlmacbells@gmail.com

Mac Bells
Helene Mörling
Prästgatan 8 B
614 30 Söderköping 
Tel 070-9465356
macbells@gmail.com

Macawe
Malin Westlie
Ensittarvägen 16
175 50 Järfälla
Tel 070-7979600
malin@macawe.com

Magic Colour
Jeannette Lindblad
Peter Vecht
Kallfors 17
153 95 Järna
Tel 073-0512771
magiccolour@telia.com

Maxfield
Madelene Ryberg
Långholmsvägen 5
475 18 Rörö
Tel 0704-139980
Tel 031-964451
maxfield@telia.com

McTools
Monica Edvinsson
Södra Bleken 500
464 63 Brålanda
Tel 0521-313 58
Tel 0709-64 22 09
monica@mctools.se

Me&MyDogs
Anette Simonsson
Gösvägen 97
663 40 Hammarö
Tel 0733-90 87 03
anettesimonsson@hotmail.com

Megalicious
Fridah Stark
Vasselhyttan 713
71197 Storå
0728-87 80 97
0581-42010
megalicious@telia.com

Meheroes
Victoria Wrangell 
Väsavägen 5
764 93 Väddö
Tel 073-5256079
whipplife@hotmail,se

Memoars
Mayvor Lindfors
Islingbyvägen 5
733 60 Västerfärnebo
070-2629898
ops@telia.com

MhaLhi's
Malin Dahlberg & Nina Linnatie
Södervik 407
905 94 Umeå
Tel 072-540 25 73
Tel 070-327 07 05
kennelmhalhis@hotmail.com

Möllehöjdens
Viktoria Bernfort
Ausås Mölleväg 134
26292 Ängelholm
Tel 0732-431940
Vicki.Bernfort@gmail.com

Nahiniz
Marie Andersson
Mosserud 7, Mariero
669 91 Deje
Tel 0552- 201 09
Tel 070-279 58 76
marie.nahiniz@gmail.com

Nemaz Problemaz
Maria Gustafsson
Hedpervägen 2
796 90 Älvdalen
Tel 073-8235324
nemazproblemaz@live.se

Notas Crew
Michaela Olsson
Lane Fagerhult 420
451 93 Uddevalla
Tel 0736-282161
micholsson@hotmail.com

Ormdals
Annalena Adolfsson
Ormdal 2
611 95 Nyköping
Tel 0155-52138
annalenagustavsson66@gmail.com

Play A While
Henrik Härling
Jung Gatan 4
535 92 Kvänum
Tel 0512-92515
Tel 070-3633712
junggatan@mail.com

Play A While
Mona Lindström
Pintorpsvägen 23
792 51 Mora
Tel 0250-35443
Tel 070- 352 0 444 
whippetmona@gmail.com

Pompeca's
Marie Eriksson
Mörtvägen 17
745 92 Enköping
Tel 0171-44 96 97
Tel 070-584 58 77
pompecas@gmail.com

Quidditch
Petronella Lönnborg
Kantarellvägen 7
725 91 Västerås
076-323 50 76
nella_thunblom@hotmail.com
RaceHeart's
Mike Berglund
Fogdegatan 6
361 32 Emmaboda
Tel 073-318 00 61

Rhetsgis
Gisela Balz
Jakthornsgatan 16
65632 Karlstad
Tel 076-1020337
gisela.balz@gmail.com

Ronevikens
Inger Grönberg
Linde Hässelby 135
62357 Hemse
Tel 0702617345
inger@ronevikens.com

Samines
Sofia Gylesjö & Daniel Eriksson
Västerås 57
922 93 Vindeln
070-252 20 79
sofia_gylesjo@hotmail.com

Schaudt's
Anneli Schaudt
Storgatan 71
665 30 Kil
Tel 070-576 28 27
anneli.schaudt@telia.com

Shahnadir
Inger Andersson
Furuögrund 423
930 47 Byske
Tel 0912-401 45
inger.hakan@gmail.com

Signum
Magnus Hagstedt
Sveavägen 49
113 59 Stockholm
070-6287718
magnus.hagstedt@signumwhippet.com

Skarnbro’s
Lena Gustafsson
Norrboda 140
760 31 Edsbro
Tel 0175-91256
lenaedsbro@spray.se

Skräddaregårdens
Anita Vidlund
Kallhedsliden1
423 63 Torslanda
Tel 031-921267
Tel 070-3982281
anita.vidlund@hotmail.se

Snöbollen's
Magdalena Ström Eriksson
Torrabergsvägen 91
828 34 Edsbyn
Tel 070-304 53 76
snobollens@live.se

Springeldens
Elisabeth "Kicki" Gustafson
Masugnsvägen 8
340 37 Torpsbruk
Tel 072-705 68 17
kicki.gu@gmail.com

Starry's
Martina Holmgren
Malmvägen 2
711 78 Guldsmedshyttan
Tel 0581-41866
Tel 0730-46 88 96
martina-holmgren@starrys.se

Sunwhipps
Sofia Bruce Harkell
Vaktgatan 28A, 262 31 Ängelholm
Tel 072-30 30 455
Hemsida: m.sunwhippskennel.webnode.se
E-post sofiabruse@hotmail.com

Tajmahal
Annika Jerberg
Poppelvägen 25
432 32 Varberg
Tel 0340-61 10 98
Tel 070-624 79 66
tajmahal@allt2.se

Tassimore
Jenny Helming
Mellanvägen 3
275 62 Blentarp
Tel 073-0484065
jenny.helming@gmail.com

Torshammarens
Maria Nilhammer
Hede-Sandåker 15
455 96 Hedekas
Tel 0707-59 69 11
maria.nilhammer@telia.com

Torshammarens
Yvonne Brandt
Bön 600
464 63 Brålanda
Tel 070-3121147
yvonne.brandt@torshammarens.se

Triporas
Cissi Olin
Västra Sveagatan 64
361 31 Emmaboda
070-231 2406
kennel@triporas.se

Twin Hills
Pekka Nykopp
Danarövägen 14
182 56 Danderyd
Tel 08-755 03 65
Tel 0709-85 03 65
Blogg >>
info@twinhills.nu

Twyborn
Michael Vikström
Bällefors Sörgården 30
549 93 Moholm
Tel 0739-807 536
michael@twyborn.se

Twyborn
Jörgen Oinonen
Majvägen 7
691 36 Karlskoga
Tel 070-315 33 13
jorgen@oinonen.se

Undimoon
Erja & Thomas Warell
Etelhem Hageby 839
623 74 Stånga
Tel 0498-49 49 16
Tel 070-5109327
Tel 070-2864144
undimoon@hotmail.com

Whippmix
Catarina Tengroth
Skredsviks Gunneröd 245
451 95 Uddevalla
Tel 0707-997315
catarinatengroth@gmail.com

Wolf Tone
Elisabet Janzon
Leif Janzon
Törnrosavägen 10-12
131 47 Nacka
Tel 08-716 57 76
wolftone@telia.com

Za'potocky's
Yvonne Wallin
Lyckasvägen 12
820 41 Färila
076-1184425
mamzen45@gmail.com

Zelig
Kicki Sandell
Vallby Hornö 10
745 98 Enköping
Tel 0171-813 93
Tel 076-174 8008
zelig@swipnet.se

Zelig
Lisa Andersson
Holmsmalma 11
731 94 Köping
Tel 0221-811 47 
Tel 070-3336276
lisa_andersson62@hotmail.se

star Amaklinja's
Sofia Sandström
Rotegatan 1
930 47 Byske
Tel 0912-106 13
sosam@telia.com

star Bokellas
Siv Ögren
Tenvik 401
672 91 Årjäng
Tel 0573-770098

star Catch Ups
Birgitta & Hilda Eriksson
Stenta Romstugan 3
641 93 Katrineholm
Tel 0150 -150 40
Tel 0707 54 4979
birgitta.e.eriksson@telia.com
hilda.eriksson@telia.com

star Flodaskogens
Jan & Eva Helgesson
Nygård Åkersätterstugan
641 96 Katrineholm
Tel 0150-241 69
flodaskogen@telia.com

star Fornix
Anna-Karin Widén
Duvslaget 1
641 35 Katrineholm
Tel 0150-596 98
Tel 070-4393383
015059698@telia.com

star Freeline
Kerstin Rönne
Tallvägen 9 B
635 06 Eskilstuna
016-91593
freeline@telia.com

star Hound's
Marie & Lydia Gadolin
Trolleholm 1762
268 90 Svalöv
Tel 0413-722 30
hounds@bwm.se

star Let's Run
Renata Petronio & Mats Carlsson
Tjällmo 1
614 96 Östra Ryd
Tel 0707-608853
renata.petronio@outlook.com

star Mad About Saffron
Lina Nowak
Buskerödsvägen 82
263 91 Höganäs
Tel 070-6019029
nowak76@hotmail.se

star Redlook
Marianne Andersson
Dannevangsvägen 18
263 58 Strandbaden
Tel 042-501 93
Tel 0702-886761
em_andersson2@msn.com

star Redlook
Åsa Lindén
Björkögatan 12
257 31 Rydebäck
Tel 0709 999227
asalinden@gmail.com

star Sweetmollies
Lenah Skärstrand
Hästängegatan 52
462 41 Vänersborg
Tel 0521-14459
lenah.skarstrand@telia.com

plus Age Quod Agis
Susanne Häggbom
Västerås 151
916 93 Bjurholm
Tel 070-1310960
inikroken@hotmail.com

plus Bromstick
Jeanette & Therese Bevenros
Brokvarn Lönnebro 1, 512 93 Svenljunga
Tel 0325-625115
Tel 0702-806582
E-post: info@bromstick.se

plus Emoticon
Jessica Bolander
Axamo Skogsväg 28B
555 94 Jönköping
Tel 079-3360701
info@emoticon.se

plus Ezhar
Anna & Mathias Wahlgren
Stenviksvägen 3
61336 Oxelösund
Tel 070-7265550
Tel 076-8083870 
anna@ezhar.com

plus Gith's
Birgitta Linderoth
Kronvägen 5
163 43 Spånga
Tel 070-2601496
sven-goran.linderoth@swipnet.se

plus Saxarfjärdens
Kerstin Lindskog
Myggdalsvägen 100 6tr
135 43 Tyresö
Tel 08-7121201
Tel 073-0578453
kl.lindskog@telia.com

SW:s konton

Plusgiro 3 76 95-4

Swish 123 452 50 36

Sök hund

Sponsorer

Har din hund rätt försäkring?
sveland
Ring 076-677 49 47
 

olivers sort

Språk / language