Skip to content

Årslistor rundbana

Regler finner du längst ner på sidan.

Årslista rundbana 2022

Hanar

1. Steel Success S Der Kommissar 78 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Darjeeling) f. 191015, blå med vita tecken, uppf. Annicka Pettersson & Torbjörn Ståleberg, Tystberga, äg. Thomas Persson, Nyköping.

2. Raceheart’s MB Arcturus Black 60 p.
(King Of My Heart v. Dia-Robinne x Axrace’s Lady Grey) f. 180827, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Kjell Johansson, Mölnbo.

3. Hannemoon HM Shere Khan 50 p.
(Raceheart’s Mb Bootstrap x Qetesh Soda Chic) f. 171101, brindle med vita tecken, uppf. Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Eva Petersson, Norrköping.

4. Hannemoon HM Tahiti 47 p.
(Winsome Yankees Elmore x Emmaline’sGhGirlpower) f. 191211, bluefawn med vita tecken, upp, Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Rolf Sundberg, Örebro.

5. Steel Success S Daddy Cool 47 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Darjeeling) f. 191015, blåbrindle med vita tecken, uppf, Annicka Pettersson & Torbjörn Ståleberg, Tystberga, äg. Gun & Roger Torgrimsson& kennel Steel Success, Tystberga.

6. Raceheart’s MB Marius Black 46 p.
(King Of My Heart v. Dia-Robinne x Axrace’s Lady Grey) f. 180827, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Kristina BomanRamsin, Julita.

7. Raceheart’s MB Chewbacca 45 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, röd, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Rigmor Carlsson, Alingsås.

8. Steel Success S Brother Louie 45 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Darjeeling) f. 191015, brindle med vita tecken, uppf, Annicka Pettersson & Torbjörn Ståleberg, Tystberga, äg. Jonas Ståleberg.

9. Raceheart’s MB Charmander 44 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 160712, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Eva Petersson, Norrköping.

10. Raceheart’s MB Thor 44 p.
(Winsome Yankees Elmore x Raceheart’s Mb Elisabeth Swann) f. 191226, blå, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Lars Adolfsson, Ljungbyholm.

Debutanthanar

1.Hannemoon HM Black Jade 67 p.
(Raceheart’s MB Charmander x Airway Supersonic) f. 200901, svart med vita tecken, uppf. Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Eva Petersson, Norrköping.

2. Watch’em Born To Be Yours 63 p.
(Ok-Bleuy x Raceheart’s Mb Butterfree) f. 201109, blå, uppf. Jinny Balogh, Oskarström, äg. Anna-Karin Karlehamn Sundqvist, Bergby.

3. Goat-Wool Bowmore 45 p.
(Goat-Wool Xante x Goat-Wool Zissi) f. 200717, fawn & vit, uppf. Peggy Lundqvist, Norra Sorunda, äg. Katarina Nilsson, Finspång.

4. Miraqulix Ll Dark Moon 40 p.
(Axrace’s Dark Dog x MiraqulixCusquena) f. 161019, svart med vita tecken, uppf. Lise-Lotte Josefsson, Fliseryd, äg. Lars Adolfsson, Ljungbyholm.

5. Hefaistión Z Osirisova Domu 39 p.
(ChampSupersonic x Ronie) f. 210429, brindle, uppf. Vit Cerny, Tjeckien, äg. Minus Johansson (TimeAssassin), Hallstavik.

6. Whoonehults Baby Can I Hold You 36 p.
(WhoonehultsKenai x Gold Dust Flamseeker) f. 201005, blåbrindle med vita tecken, uppf. Emmie Brenden, Bredared, äg. Anna-Carin Ahlander, Borås.

7. Yellow Man’s YM’s Storm Club 28 p.
(Fast Company’s Deacon Storm x Axrace’s Havana Club) f. 210413, tigrerad, uppf. Rose & Jonas Svensson, Strängnäs, äg. Michael Willén.

8. Joe Black Globe Glass 27 p.
(Like It Bohemia Snap Dog x Fame z OsirisovaDomu) f. 210311, brindle med vita tecken, uppf. Marcela Cisarova, Tjeckien, äg. Rasmus Thomasen, Danmark.

9. Yellow Man’s YM’s Brambling 17 p.
(Fast Company’s Deacon Storm x Axrace’s Havana Club) f. 210413, svart, uppf. Rose & Jonas Svensson, Strängnäs, äg. GundanÅström, Strängnäs.

10. Air-Exhibit Tactial Taylor 10 p.
(Air-Exhibit Strong Sovereign Santo x ImBlueskies Legend Ofmarilynmonroe) f. 200402, blåbrindle& vit, uppf, JosefinLampinen, Boden, äg. Charlotte Klippel, Örebro.

Veteranhanar

1. Axrace’s Admiral Rodney 53 p.
(Ringdove Jamiroquai x Axrace’s Sweet Poppy) f. 151125, svart, uppf. Torsten Axelsson, Halmstad, äg. Katarina Nilsson, Finspång.

2. Steel Success S Monkey Man 36 p.
(Wilson Supersonic x Axrace’s Darjeeling) f. 150930, svart med vita tecken, uppf, Annicka Pettersson & Torbjörn Ståleberg, Tystberga, äg. Hanne Andersen (Hannemoon), Vretstorp.

3. Moneystep’s Dirham 34 p.
(Old Road’s Invincible x Moneystep’s Koruna) f. 140412, brun, uppf. Göran Johansson, Blåsmark, äg. Jörgen Nilsson (Kvarnhällens), Västerås.

4. Raceheart’s MB Charmander 33 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 160712, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Eva Petersson, Norrköping.

5. Raceheart’s MB Davy Jones 31 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 140313, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Annicka Pettersson (Steel Success), Tystberga.

6. Banzai Supersonic 30 p.
(RixSupersonic x QuimbaSupersonic) f. 150427, svart med vita tecken, uppf. Ivo Widziolek, Tjeckien, äg. Annicka Pettersson (Steel Success), Tystberga.

7. Raceheart’s MB Bootstrap 23 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 140313, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Kerstin Eriksson.

8. Staying Power V.d Waterram 23 p.
(GhanBuriGhan’sJammy Hawk x Luna V.dWaterram) f. 160608, svart med vita tecken, uppf. A. van Straten, Nederländerna, äg. Jörgen Nilsson (Kvarnhällens), Västerås.

9. Flodaskogens Gozzen 22 p.
(GhanBuriGhan’s Moon Quake Shake x Axrace’sCaffe Noisette) f. 130316, svart med vita tecken, uppf. Eva & Jan Helgesson, Katrineholm, äg. Katarina Nilsson, Finspång.

10. August 19 p.
(Klenod’s Valle x Axrace’s Sia Cassata) f. 150428, svartbrindle& vit, uppf. Anneli Schröder, Kvidinge, äg. Anna & Claes Trulsson, Gullbrandstorp.

Tikar

1.Raceheart’s MB Callidora Black 67 p.
(King Of My Heart v. Dia-Robinne x Axrace’s Lady Grey) f. 180827, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Jan Helgesson (Flodaskogens), Katrineholm.

2. Raceheart’s MB Maz 59 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, svart med vita tecken, uppf. & äg. Mike Berglund, Emmaboda.

3. Raceheart’s MB Leia 58 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, svart med vita tecken, uppf. &äg. Mike Berglund, Emmaboda.

4. Raceheart’s MB Elladora Black 54 p.
(King Of My Heart v. Dia-Robinne x Axrace’s Lady Grey) f. 180827, svart, uppf. &äg. Mike Berglund, Emmaboda.

5. Goat-Wool Alecto 52 p.
(Goat-Wool Xante x Goat-Wool Ylva) f. 161104, svart, uppf, Peggy Lundqvist, NorraSorunda, äg. Minus Johansson (Time Assassin), Hallstavik.

6. Raceheart’s MB Aayla 52 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Jinny Balogh (Watch’em), Oskarström.

7. Raceheart’s MB Scarlet 48 p.
(Winsome Yankees Elmore x Raceheart’s Mb Elisabeth Swann) f. 191226, blå med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Moa Berglund, Emmaboda.

8. Yellow Man’s YM’s Luna 46 p.
(Madaki’s Johnny Cash x Axrace’s Havana Club) f. 200131, svart med vita tecken, uppf. Rose & Jonas Svensson, Strängnäs, äg. Jonas Svensson, Strängnäs.

9. Raceheart’s MB Butterfree 40 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 160712, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Jinny Balogh (Watch’em), Oskarström.

10. Raceheart’s MB Padme 39 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, röd, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Annica Johansson, Åmål.

Debutanttikar

1. Ocean Megaera Supersonic 66 p.
(Ivica Supersonic x ZiziSupersonic) f. 200815, vit &brindle, uppf, Ivo Widziolek, Tjeckien, äg. Minus Johansson (Time Assassin), Hallstavik.
 
2. Watch’em Bad Liar 54 p.
(Ok-Bleuy x Raceheart’s Mb Butterfree) f. 201109, blå& vit, uppf. Jinny Balogh, Oskarström, äg. Lena Ohlsson (Razor Sharp), Sandviken.
 
3. Hannemoon HM Rosa Mundi 52 p.
(Raceheart’s Mb Charmander x Airway Supersonic) f. 200901, svart med vita tecken, uppf, Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Jan Helgesson (Flodaskogens), Katrineholm.
 
4. Watch’em Birds Fly High 47 p.
(Ok-Bleuy x Raceheart’s Mb Butterfree) f. 201109, blå, uppf. &äg. Jinny Balogh, Oskarström.
 
5. Star’s of Enilorac Siggy 36 p.
(Buddy Drakabygget-Almi x Botaniskans Flower Asta) f. 201230, svartbrindle, uppf. Caroline Andersson, Markaryd, äg. Maria Kvist, Helsingborg.
 
6.Watch’em I Bet My Life 35 p.
(Ok-Bleuy x Raceheart’s Mb Butterfree) f. 201109, blå, uppf. Jinny Balogh, Oskarström, äg. MalinPetersson, Fjällmo.
 
7. Dixietown Boulder To Birmingham 27 p. 
(SiprexDidrik x Dixietown Sofia Dansar Go-Go) f. 190312, brindle med vita tecken, uppf. & äg. Jenny Hamberg, Växjö,
 
8. Hannemoon HM Ambrella 25 p.
(Damien Rice Cinpress x AirwaySupersonic) f. 191212, svart med vita tecken, uppf. Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Inger Bäckman, Hofors.
 
9. Yellow Man’s YM’s Exina 19 p.
(Fast Company’s Deacon Storm x Axrace’s Havana Club) f. 210413, tigrerad, uppf. Rose & Jonas Svensson, Strängnäs, äg. Jonas Svensson, Strängnäs.
 
10. Dixietown My Elusive Dreams 17 p.
(Siprex Didrik x Dixietown Sofia Dansar Go-Go) f. 190312, brindle med vita tecken, uppf. Jenny Hamberg, Växjö, äg. Mari Lagerström, Kållered.
 

Veterantikar

1. Raceheart’s MB Elisabeth Swann 50 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 140313, rödbrindle, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Mike Berglund, Emmaboda.

2. Axrace’s Angostura 37 p.
(Ringdove Jamiroquai x Axrace’s Sweet Poppy) f. 151125, svart & vit, uppf, Torsten Axelsson, Halmstad, äg. Jan Helgesson (Flodaskogens), Katrineholm.

3. Axrace’s Lady Grey 34 p.
(Sökövintin Ca-Gibson x Axrace’s Blå Mocca) f. 1201911, blå, uppf. Torsten Axelsson, Halmstad, äg. Mike Berglund (Raceheart’s), Emmaboda.

4. Raceheart’s MB Butterfree 29 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 160712, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Jinny Balogh (Watch’em), Oskarström.

5. Axrace’s Santa Teresa 21 p.
(Ringdove Jamiroquai x Axrace’s Sweet Poppy) f. 151125, svart, uppf, Torsten Axelsson, Halmstad, äg. MalinPetersson, Fjällmo.

6. Flodaskogens Gazza 14 p.
(Ghan Buri Ghan’s Moon Quake Shake x Axrace’s Caffe Noisette) f. 130316, svart med vita tecken, uppf. Eva & Jan Helgesson, Katrineholm, äg. Jan Oscarsson, Linköping.

7. Sotholmens Ronja Röverdotter 12 p.
(Airescot Cyber Dragon x SotholmensPorche) f. 140820, beige & vit, uppf, Susanne Thunström, Urshult, äg. Marlene Hasselström, Sjömarken.

8. Metropolitan Met Casta Diva 11 p.
(Axrace’s Mambo Jambo x Metropolitan Met Arabella) f. 151005, svart med vita tecken, uppf. Sofia Lundberg, Kovland, äg. Hanna Vaattovaara.

9. Axrace’s Negrita 9 p.
(Ringdove Jamiroquai x Axrace’s Sweet Poppy) f. 151125, svart & vit, uppf. Torsten
Axelsson, Halmstad, äg. Malin Petersson, Fjällmo.

10. Emmaline’s GH Girlpower 8 p.
(Axrace’s Gunpowder x Emmaline’s Dj-Hanna Med H) f. 150419, svart, uppf. Åsa Åkerdal Eriksson, Leif Eriksson & Ann-Sofi Ahlström Olsson, Ramnäs, äg. Hanne Andersen (Hannemoon), Vretstorp.

Årslista rundbana 2015

Tikar
(Placering / Hund / Poäng)
1 RaceHeart’s MB Tia Dalma 107
2 Metropolitan Met Beatrice Di Tenda 106
2 AxRace’s Lady Grey 106
4 RaceHeart’s MB Elisabeth Swan 105
4 AxRace’sSweet Poppy 1058
6 Metropolitan Met Aida 100
7 Bling’z Ambra 92
8 Axrace’s Darjeeling 89
9 Metropolitan Met Brunhilde 88
10 Goat Wool Ylva 85
11 Axrace’s Wake Up Call 83
12 Moneystep’s Paánga 77
13 Ghan Buri Ghan’s Punktchen 76
14 Qetech Soda Chic 75
15 Schaudt’s Hjördis Pettersson 63
16 Idomic’s El Royal Tiffany 59
17 Qetech LokaLinn 57
17 Schaudt’s Signe Hasso 57
19 Flodaskogens Gazza 54
20 Metropolitan Met Anna-Bolena 53
21 Moneystep’s Koruna 50
22 AxRace’s Classic 48
22 Västanvind’s Déja Vú 48
24 Sweet Beasties Amille 44
25 Goat – Wool Xina 43
26 Qetech LorangaLii 42
27 AxRace’sCaffe Noisette 41
28 Boudicca 40
29 Schaudt’s Marta Marzotto 34
30 Schadut’s Cocco Chane 33
31 Pobaxon Breeze 30
32 Moneystep’s Lempira 29
32 Steelsuccess S Martini 29
34 Idomic’s EL Switch point 27
34 Moneystep’s Pataca 27
36 Goat – Wool Zizzi 23
37 AxRace’s SIA Stracciatella 22
38 Flodaskogens  Glenza 20
39 Mibisan’s Miss Chiquitita 19
40 Metropolitan Met Arabella 17
41 Idomic’s El JC Midget 14
42 AxRace’s Blå Mocca 13
43 Speedpartners A black sheep 12
44 Moneystep’s Leone 10
45 Steelsuccess S Mint Julep 9
45 Air- Exhibit Norma Jean 9
47 Steelsuccess S Mint Julep 8
47 Idomic’s El Noble 8
47 Per – Mo’bile Red Rose 8
50 Air- Exhibit LovelyLiza 7
51 Steelsuccess S Scarlet o’hara 6
52 Emmaline’s DJ Juliettan 5

 

Veteraner
(Placering / Hund / Poäng)
1 Moneystep’s Dong 84
2 Moneystep’s Litas 83
3 Moneystep’s Paánga 77
4 Mibisan’s Mr Sunsapot 75
5 Mibisan’s Mr Challenger 71
6 Sökövintin Ca Gibson 57
7 Moneystep’s Koruna 50
8 AxRace’s Classic 48
9 Goat-Wool Viggen 47
10 Moneystep’s Birr 44
11 AxRace’s Caffe Noisette 41
12 AxRace’s Tiramisu 40
13 Västanvinds Black Knight 30
14 Moneystep’s Pataca 27
14 Idomic’s El Switch Point 27
16 Gandalf v D-Robinne 22
16 Sökövintin CD- Enrico 22
16 Old Road’s Invincible 22
19 Mibisan’s Miss Chiquitita 19
20 Ghan Buri Ghan’s Moon Quake Shake 16
21 Axrace’sBlå Mocca 13
22 Goat-Wool Black Panther 9
22 Daigo VD Waterram 9
23 Idomic’s El Ghost Point 8
24 Fast pack’s Atomic Bomb 4

Hanar
(Placering / Hund / Poäng)
1 AxRace’s  Mambo Jambo 110
2 Ghan Buri ghan’s Moon Quake Shake 107
3 Metropolitan Met Bohém 105
4 Hurry Hawk van de Groene Golf 104
5 Moneystep’s Bitcoin 101
5 Qetech Cocca Cola Kid 101
7 RaceHeart’s MB Bootstrap 98
7 Goat- Wool Xanté 98
9 Damien Rice Cinpress 99
10 AxRace’s Bullfighter 94
10 Goat-Wool Xavi 94
12 Torshammarens Grimar 90
13 Bling’z Alabaster 85
14 RaceHeart’s MB Jack Sparrow 84
14 Moneystep’s Dong 84
16 RaceHeart’s MB Davy Jones 83
16 RaceHeart’s MB Will Turner 83
16 Moneystep’s Litas 83
19 Qetech Pommac Ice 82
20 AxRace’s Sia Walnut 80
20 Grändens Apollo 80
20 Isac v D-Robinne 80
23 Moneystep’s Dirham 79
24 Goat-Wool Ymer 77
24 Flodaskogens Gizzmo 77
26 Västanvind’s Dream Director 76
27 Bling’z Arkos 75
27 Mibisan’s MR Sunsapote 75
29 Axrace’s Earl Grey 72
30 Metropolitan Met Ariodante 71
30 Mibisan’s MR Challenger 71
32 Schaudt’s Stig Järrel 69
33 Qetech TrocaderoTim 66
34 Flodaskogens Gozzen 65
35 AxRace’s Gundpowder 63
35 Metropolitan Met Attila 63
35 AxRace’s Sia Bourbon 63
38 Catkyll’s Gunnar 60
39 Railay Beach 59
40 Schaudt’s Giorgio Armani 58
41 Sökövintin Ca Gibson 57
42 Old Road’s Invincible 54
43 Emmaline’s DJ Vargtass 43
44 AxRace’s Lapsang 51
44 Golden Buddha 51
44 Idomic’s El Cocktail Jet 51
47 Schaudt’s Edward Persson 50
48 Idomic’s El Royal Tissot 48
49 Speedpartners A Boomerang 47
49 Goat-Wool Zico 47
49 Goat-Wool Viggen 47
52 Goat-Wool X-Ray 46
53 Idomic’s El Bentley 45
53 Rocky van de Waterram 45
55 Moneystep’s Birr 44
56 AxRace’s Tiramisu 40
57 Goat-Wool Xanthos 37
58 Elmer van de Waterram 36
59 Västanvind’s Dream Vacation 32
59 Idomic’s El Ego Boy 32
59 Moneystep’s Escudo 32
62 Bling’z Agate 30
62 Västanvind’s Black Knight 30
64 Gandalf v D-Robinne 22
64 Sökövintin CD Enrico 22
66 Crimdon Crimdon Owain 20
67 Fast Pack’s Atomic Bomb 19
68 Goat-Wool Zorrino 17
69 Ginkgo 16
70 Im blueskies Släpp Hästarna Fria 15
71 Idomic’s El Royal Rolex 13
71 Steelsuccess S Alabama Slammer 13
73 Air-Exhibit Magnificent Maximillion 12
74 Goat – Wool Zappa 11
75 Daigo VD Waterram 9
75 Elvimosquito El Dorado At Idomic’s 9
75 Steelsuccess S Rob Roy 9
75 Goat-Wool  Black Panther 9
79 Kvarnhällens Cooper 8
79 Idomic’s El Ghost Point 8
81 Västanvind’s Demond Sid 6
81 Steelsuccess S Tom Colins 6
83 MaxWin Irwin 5
84 Tullikellon Derraco 4
85 Air- Exhibit Optimus Omar 3

Årslista rundbana 2012

Tikar
(Placering / Namn / Antal segrar / Vinst)
1 Moneystep’s Koruna 3 7950
2 AxRace’s Wake Up Call (W) 5 6700
3 Wheezy Wind’s Hembra 1 6050
4 Emmaline’s DJ Kristina Kanel (W) 3 4500
5 Emmaline’s JJ Sahlin 0 4450
6 Emmaline’s DS Svea Viking 1 3500
7 Speedpartners A Black Sheep (W) 1 3400
8 Moneystep’s Pataca 5 3350
9 Supersonic’s Oxana 2 3000
10 Schaudt Marta Marzotto (W) 2 2550

Avelshane
(Namn / Prispengar / Antal startande avkommor / Segrar)
Sökövintin BS-Jonathan 72750 16 48
Jykä van de Spaarne Meute 31095 9 18
Tauranga Gambler 30050 6 12
Sökövintin Derek 21050 10 14
Tauranga Cannavaro 19900 3 11
Tauranga Geronimo 15520 2 6
Gryphon van de Spaarne Meute 14100 2 11
Daigo van de Waterram 10750 3 7
AxRace´s Cheesecake 6125 3 3
Catkyll’s Angelo 6000 1 1

Avelstik
(Namn / Prispengar / Antal startande avkommor / Segrar)
Goat Wools Virana 42350 5 25
Moneystep’s Tre Rand 25645 7 16
Sökövintin BS-Juliet 24900 10 12
AxRace’s Mocca Mousse 24000 8 10
Sökövintin Agatha 16200 2 9
Idomic’s El Ponyta 16000 3 7
Tuulikellon Cherico 14720 1 6
Catkyll’s Aye 13250 1 11
Sökövintin Doris 11850 6 15
Greppawhies Glenspay 10750 3 7
Schaudt’s Nova 6850 2 3

Hanar
(Placering / Namn / Antal segrar / Vinst)
1 Goat Wool Xanté 11 26800
2 Torshammarens Grimar 6 14220
3 Ghan Buri Ghan’s Moon Quake Shake 11 13250
4 AxRace’s Bull Fighter 4 12400
5 Sökövintin CA-Gibson 7 12250
6 AxRace’s Banana Split 4 7250
7 Monystep’s Litas 4 6450
8 AxRace’s Marrachino 3 6400
9 Goat Wool Xavi 3 6150
10 Emmaline’s DJ Vargtass 2 5215

Uppfödare
(Placering / Kennel / Antal segrar / Vinst)
1 Goat Wool 46 59350
2 AxRace’s 18 41150
3 Moneystep 18 28845
4 Emmaline’s 10 25515
5 Sökövintin 11 20300
6 Ghan Buri Ghan’s 12 15450
7 Torshammaren 5 14220
8 Speedpartners 6 11200
9 Schaudt 3 10800
10 Västanvind 4 7000

Regler för årslista rundbana

Ansvarig Maritha Nordström

Årslistan räknas ut på följande sätt i kategorierna:
Hanar
Tikar
Debutanter
Veteraner

Det ska vara minst 3 startande i loppet för att ge poäng
6 startande – 6, 5, 4, 3, 2, 1 poäng
5 startande – 5, 4, 3, 2, 1 poäng
4 startande – 4, 3, 2, 1 poäng
3 startande – 3, 2, 1 poäng
1 extrapoäng för varje ny bana som hunden startar på.

Årslistor rundbana

Regler finner du längst ner på sidan.

Årslista rundbana 2022

Hanar

1. Steel Success S Der Kommissar 78 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Darjeeling) f. 191015, blå med vita tecken, uppf. Annicka Pettersson & Torbjörn Ståleberg, Tystberga, äg. Thomas Persson, Nyköping.

2. Raceheart’s MB Arcturus Black 60 p.
(King Of My Heart v. Dia-Robinne x Axrace’s Lady Grey) f. 180827, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Kjell Johansson, Mölnbo.

3. Hannemoon HM Shere Khan 50 p.
(Raceheart’s Mb Bootstrap x Qetesh Soda Chic) f. 171101, brindle med vita tecken, uppf. Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Eva Petersson, Norrköping.

4. Hannemoon HM Tahiti 47 p.
(Winsome Yankees Elmore x Emmaline’sGhGirlpower) f. 191211, bluefawn med vita tecken, upp, Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Rolf Sundberg, Örebro.

5. Steel Success S Daddy Cool 47 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Darjeeling) f. 191015, blåbrindle med vita tecken, uppf, Annicka Pettersson & Torbjörn Ståleberg, Tystberga, äg. Gun & Roger Torgrimsson& kennel Steel Success, Tystberga.

6. Raceheart’s MB Marius Black 46 p.
(King Of My Heart v. Dia-Robinne x Axrace’s Lady Grey) f. 180827, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Kristina BomanRamsin, Julita.

7. Raceheart’s MB Chewbacca 45 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, röd, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Rigmor Carlsson, Alingsås.

8. Steel Success S Brother Louie 45 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Darjeeling) f. 191015, brindle med vita tecken, uppf, Annicka Pettersson & Torbjörn Ståleberg, Tystberga, äg. Jonas Ståleberg.

9. Raceheart’s MB Charmander 44 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 160712, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Eva Petersson, Norrköping.

10. Raceheart’s MB Thor 44 p.
(Winsome Yankees Elmore x Raceheart’s Mb Elisabeth Swann) f. 191226, blå, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Lars Adolfsson, Ljungbyholm.

Debutanthanar

1.Hannemoon HM Black Jade 67 p.
(Raceheart’s MB Charmander x Airway Supersonic) f. 200901, svart med vita tecken, uppf. Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Eva Petersson, Norrköping.

2. Watch’em Born To Be Yours 63 p.
(Ok-Bleuy x Raceheart’s Mb Butterfree) f. 201109, blå, uppf. Jinny Balogh, Oskarström, äg. Anna-Karin Karlehamn Sundqvist, Bergby.

3. Goat-Wool Bowmore 45 p.
(Goat-Wool Xante x Goat-Wool Zissi) f. 200717, fawn & vit, uppf. Peggy Lundqvist, Norra Sorunda, äg. Katarina Nilsson, Finspång.

4. Miraqulix Ll Dark Moon 40 p.
(Axrace’s Dark Dog x MiraqulixCusquena) f. 161019, svart med vita tecken, uppf. Lise-Lotte Josefsson, Fliseryd, äg. Lars Adolfsson, Ljungbyholm.

5. Hefaistión Z Osirisova Domu 39 p.
(ChampSupersonic x Ronie) f. 210429, brindle, uppf. Vit Cerny, Tjeckien, äg. Minus Johansson (TimeAssassin), Hallstavik.

6. Whoonehults Baby Can I Hold You 36 p.
(WhoonehultsKenai x Gold Dust Flamseeker) f. 201005, blåbrindle med vita tecken, uppf. Emmie Brenden, Bredared, äg. Anna-Carin Ahlander, Borås.

7. Yellow Man’s YM’s Storm Club 28 p.
(Fast Company’s Deacon Storm x Axrace’s Havana Club) f. 210413, tigrerad, uppf. Rose & Jonas Svensson, Strängnäs, äg. Michael Willén.

8. Joe Black Globe Glass 27 p.
(Like It Bohemia Snap Dog x Fame z OsirisovaDomu) f. 210311, brindle med vita tecken, uppf. Marcela Cisarova, Tjeckien, äg. Rasmus Thomasen, Danmark.

9. Yellow Man’s YM’s Brambling 17 p.
(Fast Company’s Deacon Storm x Axrace’s Havana Club) f. 210413, svart, uppf. Rose & Jonas Svensson, Strängnäs, äg. GundanÅström, Strängnäs.

10. Air-Exhibit Tactial Taylor 10 p.
(Air-Exhibit Strong Sovereign Santo x ImBlueskies Legend Ofmarilynmonroe) f. 200402, blåbrindle& vit, uppf, JosefinLampinen, Boden, äg. Charlotte Klippel, Örebro.

Veteranhanar

1. Axrace’s Admiral Rodney 53 p.
(Ringdove Jamiroquai x Axrace’s Sweet Poppy) f. 151125, svart, uppf. Torsten Axelsson, Halmstad, äg. Katarina Nilsson, Finspång.

2. Steel Success S Monkey Man 36 p.
(Wilson Supersonic x Axrace’s Darjeeling) f. 150930, svart med vita tecken, uppf, Annicka Pettersson & Torbjörn Ståleberg, Tystberga, äg. Hanne Andersen (Hannemoon), Vretstorp.

3. Moneystep’s Dirham 34 p.
(Old Road’s Invincible x Moneystep’s Koruna) f. 140412, brun, uppf. Göran Johansson, Blåsmark, äg. Jörgen Nilsson (Kvarnhällens), Västerås.

4. Raceheart’s MB Charmander 33 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 160712, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Eva Petersson, Norrköping.

5. Raceheart’s MB Davy Jones 31 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 140313, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Annicka Pettersson (Steel Success), Tystberga.

6. Banzai Supersonic 30 p.
(RixSupersonic x QuimbaSupersonic) f. 150427, svart med vita tecken, uppf. Ivo Widziolek, Tjeckien, äg. Annicka Pettersson (Steel Success), Tystberga.

7. Raceheart’s MB Bootstrap 23 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 140313, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Kerstin Eriksson.

8. Staying Power V.d Waterram 23 p.
(GhanBuriGhan’sJammy Hawk x Luna V.dWaterram) f. 160608, svart med vita tecken, uppf. A. van Straten, Nederländerna, äg. Jörgen Nilsson (Kvarnhällens), Västerås.

9. Flodaskogens Gozzen 22 p.
(GhanBuriGhan’s Moon Quake Shake x Axrace’sCaffe Noisette) f. 130316, svart med vita tecken, uppf. Eva & Jan Helgesson, Katrineholm, äg. Katarina Nilsson, Finspång.

10. August 19 p.
(Klenod’s Valle x Axrace’s Sia Cassata) f. 150428, svartbrindle& vit, uppf. Anneli Schröder, Kvidinge, äg. Anna & Claes Trulsson, Gullbrandstorp.

Tikar

1.Raceheart’s MB Callidora Black 67 p.
(King Of My Heart v. Dia-Robinne x Axrace’s Lady Grey) f. 180827, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Jan Helgesson (Flodaskogens), Katrineholm.

2. Raceheart’s MB Maz 59 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, svart med vita tecken, uppf. & äg. Mike Berglund, Emmaboda.

3. Raceheart’s MB Leia 58 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, svart med vita tecken, uppf. &äg. Mike Berglund, Emmaboda.

4. Raceheart’s MB Elladora Black 54 p.
(King Of My Heart v. Dia-Robinne x Axrace’s Lady Grey) f. 180827, svart, uppf. &äg. Mike Berglund, Emmaboda.

5. Goat-Wool Alecto 52 p.
(Goat-Wool Xante x Goat-Wool Ylva) f. 161104, svart, uppf, Peggy Lundqvist, NorraSorunda, äg. Minus Johansson (Time Assassin), Hallstavik.

6. Raceheart’s MB Aayla 52 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Jinny Balogh (Watch’em), Oskarström.

7. Raceheart’s MB Scarlet 48 p.
(Winsome Yankees Elmore x Raceheart’s Mb Elisabeth Swann) f. 191226, blå med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Moa Berglund, Emmaboda.

8. Yellow Man’s YM’s Luna 46 p.
(Madaki’s Johnny Cash x Axrace’s Havana Club) f. 200131, svart med vita tecken, uppf. Rose & Jonas Svensson, Strängnäs, äg. Jonas Svensson, Strängnäs.

9. Raceheart’s MB Butterfree 40 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 160712, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Jinny Balogh (Watch’em), Oskarström.

10. Raceheart’s MB Padme 39 p.
(Isac v. Dia-Robinne x Axrace’s Wake Up Call) f. 171201, röd, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Annica Johansson, Åmål.

Debutanttikar

1. Ocean Megaera Supersonic 66 p.
(Ivica Supersonic x ZiziSupersonic) f. 200815, vit &brindle, uppf, Ivo Widziolek, Tjeckien, äg. Minus Johansson (Time Assassin), Hallstavik.
 
2. Watch’em Bad Liar 54 p.
(Ok-Bleuy x Raceheart’s Mb Butterfree) f. 201109, blå& vit, uppf. Jinny Balogh, Oskarström, äg. Lena Ohlsson (Razor Sharp), Sandviken.
 
3. Hannemoon HM Rosa Mundi 52 p.
(Raceheart’s Mb Charmander x Airway Supersonic) f. 200901, svart med vita tecken, uppf, Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Jan Helgesson (Flodaskogens), Katrineholm.
 
4. Watch’em Birds Fly High 47 p.
(Ok-Bleuy x Raceheart’s Mb Butterfree) f. 201109, blå, uppf. &äg. Jinny Balogh, Oskarström.
 
5. Star’s of Enilorac Siggy 36 p.
(Buddy Drakabygget-Almi x Botaniskans Flower Asta) f. 201230, svartbrindle, uppf. Caroline Andersson, Markaryd, äg. Maria Kvist, Helsingborg.
 
6.Watch’em I Bet My Life 35 p.
(Ok-Bleuy x Raceheart’s Mb Butterfree) f. 201109, blå, uppf. Jinny Balogh, Oskarström, äg. MalinPetersson, Fjällmo.
 
7. Dixietown Boulder To Birmingham 27 p. 
(SiprexDidrik x Dixietown Sofia Dansar Go-Go) f. 190312, brindle med vita tecken, uppf. & äg. Jenny Hamberg, Växjö,
 
8. Hannemoon HM Ambrella 25 p.
(Damien Rice Cinpress x AirwaySupersonic) f. 191212, svart med vita tecken, uppf. Hanne Andersen, Vretstorp, äg. Inger Bäckman, Hofors.
 
9. Yellow Man’s YM’s Exina 19 p.
(Fast Company’s Deacon Storm x Axrace’s Havana Club) f. 210413, tigrerad, uppf. Rose & Jonas Svensson, Strängnäs, äg. Jonas Svensson, Strängnäs.
 
10. Dixietown My Elusive Dreams 17 p.
(Siprex Didrik x Dixietown Sofia Dansar Go-Go) f. 190312, brindle med vita tecken, uppf. Jenny Hamberg, Växjö, äg. Mari Lagerström, Kållered.
 

Veterantikar

1. Raceheart’s MB Elisabeth Swann 50 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 140313, rödbrindle, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Mike Berglund, Emmaboda.

2. Axrace’s Angostura 37 p.
(Ringdove Jamiroquai x Axrace’s Sweet Poppy) f. 151125, svart & vit, uppf, Torsten Axelsson, Halmstad, äg. Jan Helgesson (Flodaskogens), Katrineholm.

3. Axrace’s Lady Grey 34 p.
(Sökövintin Ca-Gibson x Axrace’s Blå Mocca) f. 1201911, blå, uppf. Torsten Axelsson, Halmstad, äg. Mike Berglund (Raceheart’s), Emmaboda.

4. Raceheart’s MB Butterfree 29 p.
(Damien Rice Cinpress x Axrace’s Wake Up Call) f. 160712, svart med vita tecken, uppf. Mike Berglund, Emmaboda, äg. Jinny Balogh (Watch’em), Oskarström.

5. Axrace’s Santa Teresa 21 p.
(Ringdove Jamiroquai x Axrace’s Sweet Poppy) f. 151125, svart, uppf, Torsten Axelsson, Halmstad, äg. MalinPetersson, Fjällmo.

6. Flodaskogens Gazza 14 p.
(Ghan Buri Ghan’s Moon Quake Shake x Axrace’s Caffe Noisette) f. 130316, svart med vita tecken, uppf. Eva & Jan Helgesson, Katrineholm, äg. Jan Oscarsson, Linköping.

7. Sotholmens Ronja Röverdotter 12 p.
(Airescot Cyber Dragon x SotholmensPorche) f. 140820, beige & vit, uppf, Susanne Thunström, Urshult, äg. Marlene Hasselström, Sjömarken.

8. Metropolitan Met Casta Diva 11 p.
(Axrace’s Mambo Jambo x Metropolitan Met Arabella) f. 151005, svart med vita tecken, uppf. Sofia Lundberg, Kovland, äg. Hanna Vaattovaara.

9. Axrace’s Negrita 9 p.
(Ringdove Jamiroquai x Axrace’s Sweet Poppy) f. 151125, svart & vit, uppf. Torsten
Axelsson, Halmstad, äg. Malin Petersson, Fjällmo.

10. Emmaline’s GH Girlpower 8 p.
(Axrace’s Gunpowder x Emmaline’s Dj-Hanna Med H) f. 150419, svart, uppf. Åsa Åkerdal Eriksson, Leif Eriksson & Ann-Sofi Ahlström Olsson, Ramnäs, äg. Hanne Andersen (Hannemoon), Vretstorp.

Årslista rundbana 2015

Tikar
(Placering / Hund / Poäng)
1 RaceHeart’s MB Tia Dalma 107
2 Metropolitan Met Beatrice Di Tenda 106
2 AxRace’s Lady Grey 106
4 RaceHeart’s MB Elisabeth Swan 105
4 AxRace’sSweet Poppy 1058
6 Metropolitan Met Aida 100
7 Bling’z Ambra 92
8 Axrace’s Darjeeling 89
9 Metropolitan Met Brunhilde 88
10 Goat Wool Ylva 85
11 Axrace’s Wake Up Call 83
12 Moneystep’s Paánga 77
13 Ghan Buri Ghan’s Punktchen 76
14 Qetech Soda Chic 75
15 Schaudt’s Hjördis Pettersson 63
16 Idomic’s El Royal Tiffany 59
17 Qetech LokaLinn 57
17 Schaudt’s Signe Hasso 57
19 Flodaskogens Gazza 54
20 Metropolitan Met Anna-Bolena 53
21 Moneystep’s Koruna 50
22 AxRace’s Classic 48
22 Västanvind’s Déja Vú 48
24 Sweet Beasties Amille 44
25 Goat – Wool Xina 43
26 Qetech LorangaLii 42
27 AxRace’sCaffe Noisette 41
28 Boudicca 40
29 Schaudt’s Marta Marzotto 34
30 Schadut’s Cocco Chane 33
31 Pobaxon Breeze 30
32 Moneystep’s Lempira 29
32 Steelsuccess S Martini 29
34 Idomic’s EL Switch point 27
34 Moneystep’s Pataca 27
36 Goat – Wool Zizzi 23
37 AxRace’s SIA Stracciatella 22
38 Flodaskogens  Glenza 20
39 Mibisan’s Miss Chiquitita 19
40 Metropolitan Met Arabella 17
41 Idomic’s El JC Midget 14
42 AxRace’s Blå Mocca 13
43 Speedpartners A black sheep 12
44 Moneystep’s Leone 10
45 Steelsuccess S Mint Julep 9
45 Air- Exhibit Norma Jean 9
47 Steelsuccess S Mint Julep 8
47 Idomic’s El Noble 8
47 Per – Mo’bile Red Rose 8
50 Air- Exhibit LovelyLiza 7
51 Steelsuccess S Scarlet o’hara 6
52 Emmaline’s DJ Juliettan 5

 

Veteraner
(Placering / Hund / Poäng)
1 Moneystep’s Dong 84
2 Moneystep’s Litas 83
3 Moneystep’s Paánga 77
4 Mibisan’s Mr Sunsapot 75
5 Mibisan’s Mr Challenger 71
6 Sökövintin Ca Gibson 57
7 Moneystep’s Koruna 50
8 AxRace’s Classic 48
9 Goat-Wool Viggen 47
10 Moneystep’s Birr 44
11 AxRace’s Caffe Noisette 41
12 AxRace’s Tiramisu 40
13 Västanvinds Black Knight 30
14 Moneystep’s Pataca 27
14 Idomic’s El Switch Point 27
16 Gandalf v D-Robinne 22
16 Sökövintin CD- Enrico 22
16 Old Road’s Invincible 22
19 Mibisan’s Miss Chiquitita 19
20 Ghan Buri Ghan’s Moon Quake Shake 16
21 Axrace’sBlå Mocca 13
22 Goat-Wool Black Panther 9
22 Daigo VD Waterram 9
23 Idomic’s El Ghost Point 8
24 Fast pack’s Atomic Bomb 4

Hanar
(Placering / Hund / Poäng)
1 AxRace’s  Mambo Jambo 110
2 Ghan Buri ghan’s Moon Quake Shake 107
3 Metropolitan Met Bohém 105
4 Hurry Hawk van de Groene Golf 104
5 Moneystep’s Bitcoin 101
5 Qetech Cocca Cola Kid 101
7 RaceHeart’s MB Bootstrap 98
7 Goat- Wool Xanté 98
9 Damien Rice Cinpress 99
10 AxRace’s Bullfighter 94
10 Goat-Wool Xavi 94
12 Torshammarens Grimar 90
13 Bling’z Alabaster 85
14 RaceHeart’s MB Jack Sparrow 84
14 Moneystep’s Dong 84
16 RaceHeart’s MB Davy Jones 83
16 RaceHeart’s MB Will Turner 83
16 Moneystep’s Litas 83
19 Qetech Pommac Ice 82
20 AxRace’s Sia Walnut 80
20 Grändens Apollo 80
20 Isac v D-Robinne 80
23 Moneystep’s Dirham 79
24 Goat-Wool Ymer 77
24 Flodaskogens Gizzmo 77
26 Västanvind’s Dream Director 76
27 Bling’z Arkos 75
27 Mibisan’s MR Sunsapote 75
29 Axrace’s Earl Grey 72
30 Metropolitan Met Ariodante 71
30 Mibisan’s MR Challenger 71
32 Schaudt’s Stig Järrel 69
33 Qetech TrocaderoTim 66
34 Flodaskogens Gozzen 65
35 AxRace’s Gundpowder 63
35 Metropolitan Met Attila 63
35 AxRace’s Sia Bourbon 63
38 Catkyll’s Gunnar 60
39 Railay Beach 59
40 Schaudt’s Giorgio Armani 58
41 Sökövintin Ca Gibson 57
42 Old Road’s Invincible 54
43 Emmaline’s DJ Vargtass 43
44 AxRace’s Lapsang 51
44 Golden Buddha 51
44 Idomic’s El Cocktail Jet 51
47 Schaudt’s Edward Persson 50
48 Idomic’s El Royal Tissot 48
49 Speedpartners A Boomerang 47
49 Goat-Wool Zico 47
49 Goat-Wool Viggen 47
52 Goat-Wool X-Ray 46
53 Idomic’s El Bentley 45
53 Rocky van de Waterram 45
55 Moneystep’s Birr 44
56 AxRace’s Tiramisu 40
57 Goat-Wool Xanthos 37
58 Elmer van de Waterram 36
59 Västanvind’s Dream Vacation 32
59 Idomic’s El Ego Boy 32
59 Moneystep’s Escudo 32
62 Bling’z Agate 30
62 Västanvind’s Black Knight 30
64 Gandalf v D-Robinne 22
64 Sökövintin CD Enrico 22
66 Crimdon Crimdon Owain 20
67 Fast Pack’s Atomic Bomb 19
68 Goat-Wool Zorrino 17
69 Ginkgo 16
70 Im blueskies Släpp Hästarna Fria 15
71 Idomic’s El Royal Rolex 13
71 Steelsuccess S Alabama Slammer 13
73 Air-Exhibit Magnificent Maximillion 12
74 Goat – Wool Zappa 11
75 Daigo VD Waterram 9
75 Elvimosquito El Dorado At Idomic’s 9
75 Steelsuccess S Rob Roy 9
75 Goat-Wool  Black Panther 9
79 Kvarnhällens Cooper 8
79 Idomic’s El Ghost Point 8
81 Västanvind’s Demond Sid 6
81 Steelsuccess S Tom Colins 6
83 MaxWin Irwin 5
84 Tullikellon Derraco 4
85 Air- Exhibit Optimus Omar 3

Årslista rundbana 2012

Tikar
(Placering / Namn / Antal segrar / Vinst)
1 Moneystep’s Koruna 3 7950
2 AxRace’s Wake Up Call (W) 5 6700
3 Wheezy Wind’s Hembra 1 6050
4 Emmaline’s DJ Kristina Kanel (W) 3 4500
5 Emmaline’s JJ Sahlin 0 4450
6 Emmaline’s DS Svea Viking 1 3500
7 Speedpartners A Black Sheep (W) 1 3400
8 Moneystep’s Pataca 5 3350
9 Supersonic’s Oxana 2 3000
10 Schaudt Marta Marzotto (W) 2 2550

Avelshane
(Namn / Prispengar / Antal startande avkommor / Segrar)
Sökövintin BS-Jonathan 72750 16 48
Jykä van de Spaarne Meute 31095 9 18
Tauranga Gambler 30050 6 12
Sökövintin Derek 21050 10 14
Tauranga Cannavaro 19900 3 11
Tauranga Geronimo 15520 2 6
Gryphon van de Spaarne Meute 14100 2 11
Daigo van de Waterram 10750 3 7
AxRace´s Cheesecake 6125 3 3
Catkyll’s Angelo 6000 1 1

Avelstik
(Namn / Prispengar / Antal startande avkommor / Segrar)
Goat Wools Virana 42350 5 25
Moneystep’s Tre Rand 25645 7 16
Sökövintin BS-Juliet 24900 10 12
AxRace’s Mocca Mousse 24000 8 10
Sökövintin Agatha 16200 2 9
Idomic’s El Ponyta 16000 3 7
Tuulikellon Cherico 14720 1 6
Catkyll’s Aye 13250 1 11
Sökövintin Doris 11850 6 15
Greppawhies Glenspay 10750 3 7
Schaudt’s Nova 6850 2 3

Hanar
(Placering / Namn / Antal segrar / Vinst)
1 Goat Wool Xanté 11 26800
2 Torshammarens Grimar 6 14220
3 Ghan Buri Ghan’s Moon Quake Shake 11 13250
4 AxRace’s Bull Fighter 4 12400
5 Sökövintin CA-Gibson 7 12250
6 AxRace’s Banana Split 4 7250
7 Monystep’s Litas 4 6450
8 AxRace’s Marrachino 3 6400
9 Goat Wool Xavi 3 6150
10 Emmaline’s DJ Vargtass 2 5215

Uppfödare
(Placering / Kennel / Antal segrar / Vinst)
1 Goat Wool 46 59350
2 AxRace’s 18 41150
3 Moneystep 18 28845
4 Emmaline’s 10 25515
5 Sökövintin 11 20300
6 Ghan Buri Ghan’s 12 15450
7 Torshammaren 5 14220
8 Speedpartners 6 11200
9 Schaudt 3 10800
10 Västanvind 4 7000

Regler för årslista rundbana

Ansvarig Maritha Nordström

Årslistan räknas ut på följande sätt i kategorierna:
Hanar
Tikar
Debutanter
Veteraner

Det ska vara minst 3 startande i loppet för att ge poäng
6 startande – 6, 5, 4, 3, 2, 1 poäng
5 startande – 5, 4, 3, 2, 1 poäng
4 startande – 4, 3, 2, 1 poäng
3 startande – 3, 2, 1 poäng
1 extrapoäng för varje ny bana som hunden startar på.